Fortsæt til indhold

Det vildeste eventyr på hjul i isnende kulde

Et ikke helt almindeligt roadtrip på pigdæk venter lige om hjørnet for Jonas Pablo Rasmussen og tvillingerne Mikael og Christian Hald. Samtidig samler de 50.000 kr. ind til Børnecancerfonden.

Samfund

For de fleste er et rejseeventyr forbundet med rygsæk og flybillet til fjerne solbeskinnede destinationer. Få forbinder det med vilde frostgrader og en 20 år gammel Volvo. Men præcis sådan er præmisserne for det iskolde eventyr, tre gutter fra Tebstrup, Ry og Stjær kaster sig ud i til februar.

Under navnet Team Hillbilly Express har de tilmeldt sig Baltic Sea Circle 2022, det nordligste - og koldeste - velgørenhedsløb i verden. Løbet er 7.500 km. langt og går fra Hamborg til Nordkap og tilbage. Undervejs går ruten gennem 10 lande og temperaturen svinger fra plus 10 til minus 25 grader. Til gengæld er der gode chancer for at opleve nordlys.

Eventyret behøver ikke starte med en lang flyvetur på tværs af oceaner. Jeg er overbevist om, at der er fede eventyr i vores nabolande, som kun er en køretur væk
Christian Hald

Når startskuddet lyder 19. februar kl. 10, har de 43 hold, der er tilmeldt løbet, 16 dage til at gennemføre. Uden brug af GPS eller smartphones med google maps, kun gammelsdags kort. Og uden et køre på motorvej, kun landeveje og i en 20 år gammel Volvo med over 400.000 km. på tælleren.

Eventyr kun en køretur væk

»Jeg har tidligere arbejdet som eksportsælger og haft rigtig mange rejsedage hvert år. Både korte ture i Europa og længere ture til Japan og mere eksotiske rejsemål. Og alle steder så jeg folk med store rygsække på vej ud på eventyr. Altid langt hjemmefra og med flybilletter i lommerne. Mikael og jeg har også rejst på eventyr sammen verden rundt. Og det slog mig, at selvom jeg havde været en masse steder, så var jeg var ikke særlig berejst, når det handlede om vores nabolande,« forklarer Christian om den anderledes udlængsel, der fik ham til at lede efter eventyret tættere på.

Rallyet starter og slutter i Hamborg. Ruten bestemmer deltagerne selv, men undervejs skal de runde fikspunkterne Stockholm, Lofoten, Nordkap, Skt. Petersborg, Tallinn og Kaliningrad.

»Eventyret behøver ikke starte med en lang flyvetur på tværs af oceaner. Jeg er overbevist om, at der er fede eventyr i vores nabolande, som kun er en køretur væk,« tilføjer han.

Derfor begyndte han at gennemtrawle nettet for at undersøge, hvad der var af muligheder for at komme på eventyr tættere på de hjemlige græsgange.

»Vi har haft den her snak masser af gange de seneste mange år. På et tidspunkt faldt vi på YouTube over videoer fra Baltic Sea Circle, som tidligere deltagere havde lagt op. Det så sat’me sjovt ud, og vi blev hurtigt enige om, at det skulle vi prøve. Men så gik der hverdag i den, alt muligt praktisk, og der var også lige det med familien, og så gik tiden,« fortæller Mikael, der ligesom sin tvilling var tændt på ideen om at finde eventyret i køreafstand fra hjemstavnen.

Alligevel lå drømmen et sted og fik ilt, og for et år siden tog de beslutningen og tilmeldte sig løbet. Da havde de også fået deres kammerat Pablo overtalt til at tage med. Ham har de kendt siden deres fælles skolegang i Skanderborg.

Både jeg selv og min lillebror kæmpede med leukæmi i flere år, da vi var helt unge, så jeg kender den verden og ved, hvilke udfordringer man slås med i den situation. Derfor har vi besluttet, at de indsamlede penge skal gå til Børnecancerfonden
Pablo Rasmussen

»Jeg er egentlig slet ikke sådan en, der rejser vildt meget, og jeg er slet ikke så berejst som Mikael og Christian, der har været både i Afrika, USA og Australien. Men da de kom med den her skøre ide, så tænkte jeg, at sådan en oplevelse får man kun en gang i livet. Konceptet lød megafedt,« husker Pablo om tvillingernes overtalelsesforsøg, der gik rent hjem i første hug.

50.000 kr. til Børnecancerfonden

Ud over sammen at opleve eventyret på landevejen mellem Hamborg og Nordkap, handler det for de tre gutter også om at leve op til deres eget mål om at indsamle 50.000 kr. til Børnecancerfonden.

For at deltage i rallyet, er det et krav, at hvert hold har indsamlet minimum 1.000 euro til velgørenhed. Hvad pengene skal bruges til, bestemmer holdene selv. Team Hilbilly Express har valgt at støtte Børnecancerfonden, og det er der en helt særlig grund til.

»Både jeg selv og min lillebror kæmpede med leukæmi i flere år, da vi var helt unge, så jeg kender den verden og ved, hvilke udfordringer man slås med i den situation. Derfor har vi besluttet, at de indsamlede penge skal gå til Børnecancerfonden,« konstaterer Pablo.

For at tilbagelægge de 7.500 km. på 16 dage, skal holdet køre cirka 470 km. om dagen. Med en forventet gennemsnitshastighed på 70 km/timen bliver det nemt til 7 timer om dagen bag rattet.

»Vi har fordelt rollerne, så Pablo, der er den, der er bedst til sociale medier, klarer opgaverne undervejs med at tage video og lægge opslag op på Facebook og Instagram undervejs. Han har også insisteret på en trangia i opbakningen, og glæder sig til at frembringe nogle kulinariske oplevelser undervejs,« forklarer tvillingerne.

Plads til svinkeærinder

Mikael er holdets mekaniker og Håber, at han med valget af Volvoen har sikret holdet en stabil og robust bil. Og Christian har fået rollen som alt-mulig-mand og navigatør.

Det gælder om ikke at have et alt for stramt program, for så er der ikke tid til svinkeærinder - og det er ofte på svinkeærinderne at de sjoveste oplevelser gemmer sig
Mikael Christensen

»Rollerne bliver mere flydende, når først vi er i gang. En skal køre, og den ved siden af skal være co-driver, holde styr på kort og underholde chaufføren. Den sidste har travlt med at finde ud af, hvad der venter forude. Vi kan se, at tidligere hold anbefaler, at man bruger en del tid på at undersøge, hvad der sker de næste 150 km. Hvad er der, der er værd at se, og så selvfølgelig finde overnatningsmuligheder,« fortæller de.

Både Mikael (tv.) og Christian har været på jordomrejser til oversøiske og eksotiske rejsemål. Nu vil de gerne slå et slag for, at eventyret sagtens kan findes tættere på, nemlig i vores nabolande. Foto: Grethe Bo Madsen

Inden starten har Team Hillbilly Express ikke lagt en præcis strategi. Den håber de, giver sig selv, når først startskuddet lyder.

»Men mon ikke vi vælger at give den gas op igennem Danmark og Sverige, så vi får mere tid til oplevelser, når vi kommer længere op mod nord. Det gælder om ikke at have et alt for stramt program, for så er der ikke tid til svinkeærinder - og det er ofte på svinkeærinderne at de sjoveste oplevelser gemmer sig,« understreger Mikael.