SSI-direktør med opløftende melding: Om to måneder får danskerne deres normale liv tilbage
Den smitsomme Omikron-variant er mildere, og derfor vil mange blive smittet uden at få et alvorligt forløb, mener faglig direktør i Statens Serum Institut, Tyra Grove Krause.
Faglig direktør i Statens Serum Institut (SSI), Tyra Grove Krause, kom mandag morgen med en opløftende besked til danskerne i ”Go’ Morgen Danmark” på TV 2.
Ifølge SSI-direktøren er der nemlig halvt så stor risiko for indlæggelse ved smitte med Omikron-varianten end ved Delta-varianten.
Tyra Grove Krause blev bl.a. spurgt ind til, hvor lang tid hun tror, at coronavirus vil have en væsentlig indflydelse på danskernes hverdag.
Dertil svarede hun:
»Det tror jeg, den kommer til have de næste to måneder, og så håber jeg, smitten vil begynde at klinge af, og vi får vores normale liv tilbage.«
Den smitsomme Omikron-variant kan sågar gå hen og blive en decideret hjælp i forhold til kampen mod coronavirus, mener Tyra Grove Krause.
»Omikron er kommet for at blive, og den kommer til at give noget massiv smittespredning den kommende måned. Når det er ovre, står vi et bedre sted, end vi gjorde før,« siger SSI-direktøren i ”Go’ Morgen Danmark”.
Det tyder på, at Omikron-varianten er mildere, og at mange derfor vil blive smittet uden at få alvorlige forløb. Og det vil i sidste ende sikre en god immunitet i befolkningen, pointerer Tyra Grove Krause.