Flere ældre vil i fremtiden presse sundhedssektoren: Regioner og kommuner have Mette Frederiksen til at reagere
Onsdag skal Mette Frederiksen i Folketingssalen stå på mål for, at et udspil til en sundhedsreform igen er blevet skudt til hjørne. Regionsformand mener, at der skal rykkes på fremtidens udfordringer nu.
I takt med at den danske gennemsnitsalder bliver højere, skaber det et større pres på sundhedssektoren. Der er allerede sket en stigning i antallet af ældre, og den stigning vil accelerere i de kommende år.
Derfor er det akut nødvendigt at reformere sundhedssektoren.
Det siger formanden for Danske Regioner, Stephanie Lose (V), til Ritzau ifølge Jyllands.-Posten.
»Vi står midt i den udvikling, som også presser os i fremtiden. Nogle gange, når vi taler om demografi og sygdomsmønster, lyder det som noget, der ændrer sig i fremtiden. Vi står midt i det nu,« siger hun.
Onsdag er statsminister Mette Frederiksen på en såkaldt hasteforespørgsel indkaldt i Folketingssalen for at stå på mål for, at endnu en sundhedsreform er blevet udskudt. I sin nytårstale 1. januar sagde statsministeren, t tiden ikke er til at »gennemføre store forandringer i sundhedsvæsenet«, når »vi står midt i en svær pandemi«.
Så snart det er muligt, vil regeringen komme med et udspil, uddybede hun. Hun kom dog ikke ind på hvornår.
I Kommunernes Landsforening har formand og statsministerens partifælle Jacob Bundsgaard forståelse for, at coronapandemien har krævet mange kræfter fra nøglefigurer i Sundhedsministeriet.
»Det skal man have respekt for, men vi kan også se, at coronakrisen har sat forstørrelsesglas på nogle af de udfordringer, der er i vores sundhedsvæsen. Det gør det endnu vigtigere, at vi kommer i gang med at løse nogle af de udfordringer, der er. Vi vurderer fra vores side, at vi kan kaste os ind i det her arbejde nu,« siger han til Ritzau ifølge Jyllands-Posten.
Statsministeren er indkaldt til hasteforespørgsel kl. 11.00 onsdag.