Fortsæt til indhold

Svar på sur smiley og bøde: »Der er sket en svipser«

Ejer af www.webapoteket.dk i Hadsten ærgrer sig over, at virksomheden lavede en procedure-fejl, som Fødevarestyrelsen slog ned på.

Samfund

»Vanvittigt træls!«

Sådan er reaktionen på den sure smiley og bøde på 20.000 kroner, som Gazelle Online Apoteks webshop www.webapoteket.dk har modtaget af Fødevarestyrelsen 13. januar.

»Der er simpelthen sket en fejl i vores procedurer. Det er bestemt ikke en bevidst handling, og vi rettede ind med det samme,« fortæller ejer Trine Persson.

Den sure smiley og bøden blev givet på grund af en ulovlig tekst i forbindelse med salget af kosttilskuds-produktet VSL#3 på firmaets webshop. Der er tale om en overtrædelse af Mærkningsforordningen, artikel 7, stk. 3, som handler om såkaldt sygdomsanprisning:

»Man må ikke tillægge en fødevare egenskaber vedrørende forebyggelse, behandling og helbredelse af en menneskelig sygdom eller give indtryk af sådanne egenskaber.«

Det var netop det, der var problemet i en artikel, som www.webapoteket.dk henviste til. Online-apoteket fjernede straks linket til artiklen, allerede under Fødevarestyrelsens kontrol.

Totalt utilsigtet

Det er ikke en hverdags-hændelse, at www.webapoteket.dk modtager en sur smiley. De forudgående tre kontroller fra Fødevarestyrelsen er således helt glade.

Derfor ærgrer det også Trine Persson gevaldigt, at mundvigene vender nedad på den seneste.

»Det er vigtigt at pointere, at vi på ingen måde ønsker at overtræde loven. Det er totalt utilsigtet,« siger hun og fortsætter:

»Når det gælder markedsføring af kosttilskud, skal man være sindssygt skarp, og det prøver vi også virkelig at være. Vi går faktisk virkelig meget op i vores godkendelses-procedurer og har altid fagpersoner inde over. Men her er der altså sket en svipser, og det har jeg ligget søvnløs over.«