Slut med sprut for unge under 18: Supermarkedskæde stempler ind i alkoholdebatten
Supermarkedskæden Coop opfordrer til en lovændring, der skal forbyde salg af alkohol til unge under 18 år for at sætte ind over for alkoholforbruget i Danmark.
Det skal fremover ikke være muligt for 16- og 17-årige at købe øl, vin og andre alkoholiske drikke under 16,5 procent.
I hvert fald hvis man spørger supermarkedskæden Coop, der står bag butikker som SuperBrugsen, Kvickly, Irma og Fakta.
Kæden opfordrer til, at man fjerner den kategori af alkohol, der kan købes af de unge mellem 16 og 18 år, og i stedet laver én fast aldersbegrænsning ved 18 år.
Det fortæller koncerndirektør Per Thau til Lokalavisen.
Statstikken viser, at danske unge drikker mere end i de andre lande, vi normalt sammenligner os med. I 2018 markerede de danske 15-årige sig som væsentligt mere drikfældige end Tyskland, Finland, Norge, Sverige og Island. 37 procent af de 15-årige piger og 47 procent af drengene i aldersgruppen havde været fulde mindst to gange.
Til sammenligning var tallet i Tyskland, der lå næsthøjest på listen, på henholdsvis 25 og 29 procent, viser en undersøgelse fra WHO.
Det er for højt et forbrug, lyder det fra koncerndirektøren i Coop.
Men hvorfor har en supermarkedskæde en holdning til danskernes alkoholforbrug?
»Vi er en ansvarlig virksomhed, der på mange måder har holdninger til samfundet og forbrugerne. Vi sælger jo meget alkohol, og derfor har vi også en holdning til, hvem vi sælger det til. I Danmark har vi et meget højt alkoholforbrug blandt de unge mennesker,« siger Per Thau fra Coop til Lokalavisen.
Vil gøre det simplere at sælge alkohol
Koncerndirektøren forklarer, at hvis supermarkedskæden blot indførte reglen selv, ville de unge bare købe alkohol i andre butikker. Derfor skal der laves en lovændring, mener han.
»Vi synes ikke, vi kan udelukke unge for at købe en hel kategori af alkohol i vores butikker, for så de bare andre steder hen. Derfor appellerer vi til en lovændring. Vi har ikke som sådan en særinteresse, det er mere et samfundsansvar, vi tager, og giver samtidig udtryk for vores holdning,« siger han og fortsætter:
»Det her er jo heller ikke den eneste ting, der virker, for alkoholen skal nok finde de unge ad andre veje, så det skal ses i sammenhæng. vi siger bare, at vi er villige til at gå vores del af den vej.«
En lovændring vil medføre tab af indtægter for Coops butikker, erkender Per Thau. Men koncernen tænker ikke kommercielt, når de kommer med det her forslag, forklarer han.
Har I oplevet, at det var problematisk for jer at sælge alkohol i de her to kategorier?
»Der er ingen tvivl om, at detailhandlen nogle gange har vanskeligt ved at overholde den lovgivning, fordi man skal spørge om id, og der er forskellige grænser. Vi har også mange unge medarbejdere, der er hos os i kort tid, og får de lige spurgt rigtigt. Det her vil gøre det simpelt ved at man sætter én grænse. Det skal ikke bare være for at gøre det simpelt for os, men det vejer da med for os også.«
Så det her er Coop, der kommer med sin holdning til danskernes alkoholforbrug?
»Ja. Og en villighed til at ændre reglerne,« siger Per Thau.