Byens butikker holder aftenåbent og viser verdensbilleder til dronningens sommerbesøg
Majestæten skal fejres af aarhusianerne i anledning af hendes 50 års jubilæum.
Som del af sommertogtet med Kongeskibet Dannebrog gæster Hendes Majestæt Dronningen Aarhus i dagene 3. og 4. juni 2022, hvor byen også vil fejre majestæten i anledning af regeringsjubilæet.
Aarhus er med andre ord klar med en stor, folkelig og festlig fejring.
Verdensbilleder og aftenåbent
Dronningens besøg falder samtidig med dette års Verdensbilleder-event, der afvikles fredag 3. og lørdag 4. juni - med aftenåbne butikker til klokken 22.00 fredag 3. juni. Temaet for Verdensbilleder vil derfor i år kredse om dronningens besøg, og vi håber at mange vil spille med på temaet og medvirke til fejringen af dronningen, skriver Aarhus City Forening i en pressemeddelelse.
Aarhus City Forening og direktør Claus T. Bech glæder sig over dronningens sommerbesøg:
»På vegne af byens handelsliv ser vi meget frem til at byde Hendes Majestæt velkommen til en festklædt by, hvor tusindvis af mennesker vil være klar til at fejre dronningen. Smilets By og Aarhus City er klar til et par festlige dage med et væld af oplevelser og aftenåbne butikker fredag 3. juni,« siger Claus T. Bech.
Borgmester Jacob Bundsgaard (S) ser frem til nogle festlige dage i juni:
»I Aarhus har vi meget ofte glæde af Hendes Majestæt Dronningens tilstedeværelse, men det er første gang, dronningen ankommer til Aarhus som del af et officielt sommertogt med Kongeskibet Dannebrog. Det giver os en kærkommen mulighed for at holde en stor fejring af hendes 50-års regentjubilæum og præsentere majestæten for forskellige sider af byens mangfoldige liv,« siger han i en pressemeddelelse.