Nye tider i Djurslands Bank
Generalforsamlingen er blevet "professionaliseret" - spisning og underholdning er henvist til aktionærmøder i Grenaa og Aarhus.
De tider er forbi, hvor et fyldt Grenaa Idrætscenter dannede ramme om den årlige generalforsamling i Djurslands Bank. Med mulighed for alle aktionærer for at komme til orde med stort og småt. Og måske med en sal med utålmodige aktionærer, som ventede på, at maden kunne komme på bordet og andet end postevand i glassene.
Med bankens egne ord, så holdes generalforsamlingen nu som en professionel generalforsamling - uden spisning og underholdning.
Det nye koncept debuterede onsdag med 85 aktionærer - en tiendedel af det sædvanlige - på plads i den gamle sal i Kulturhuset Pavillonen.
To aktionærmøder
Aktionærmøderne foregår på en mere afslappet måde end bankens ordinære generalforsamling på grund af de formelle lovbestemte punkter til denne. Det er nyt, at Djurslands Bank i år tilbyder bankens aktionærer to aktionærmøder i stedet for et. Aktionærerne bliver inviteret til at deltage i aktionærmøde enten i Aarhus 22. marts eller i Grenaa 24. marts, og der er begge steder mulighed for at opleve håndboldlandstræner Nikolaj Jacobsen på slap line, ligesom banken er vært ved en middag.
Resultatet for 2021 - et overskud på 143,4 millioner kroner - var rigtigt flot, så det var en særdeles positiv årsrapport, vi kunne fremvise for generalforsamlingen her i Grenaa. Vi lykkes med rigtigt mange aktiviteter i Djurslands Bank, hvilket helt sikkert er en cadeau til bankens medarbejdereLars Møller Kristensen
Efter sidste års fuldstændigt elektroniske generalforsamling var det igen i år muligt at mødes med fysisk fremmøde. Det var der som nævnt cirka 85 aktionærer, der takkede ja til, og de blev således ledt gennem formandens beretning samt bankdirektørens fremlæggelse af årsrapporten.
»Resultatet for 2021 - et overskud på 143,4 millioner kroner - var rigtigt flot, så det var en særdeles positiv årsrapport, vi kunne fremvise for generalforsamlingen her i Grenaa. Vi lykkes med rigtigt mange aktiviteter i Djurslands Bank, hvilket helt sikkert er en cadeau til bankens medarbejdere,« siger bankdirektør Lars Møller Kristensen og henviser til, at banken fortsat tiltrækker nye kunder, ligesom specielt boligrådgivning fylder utroligt meget i banken.
Valg til repræsentantskab og bestyrelse
To af medlemmerne i bankens repræsentantskab afgik ekstraordinært, så derfor blev der som en del af årets generalforsamling indstillet to nye medlemmer: Den ene er Stine Kalsmose Jakobsen, associate partner og advokat hos Holst Advokater. Stine bor i Højbjerg. Derudover er det Kasper Smith, stifter og direktør hos Amero, som leverer betalingsløsninger til en lang række butikker og kæder. Kasper bor i Galten.
Banken har også haft valg til bestyrelsen blandt medarbejderne. Medarbejderne i Djurslands Bank vælger deres repræsentanter for fire år ad gangen, og i år var der genvalg til Helle Bærentsen, Morten Svenningsen og Anders Tækker Rasmussen.
Bankens bestyrelse konstituerede sig fredag 18. marts på følgende vis: Formand: Ejner Søby, senior director, Treasury, Danish Crown. Næstformand: Mikael Lykke Sørensen, ejendomsmægler og indehaver af Nybolig Jeppesen & Sørensen. Formand for revisions- og risikoudvalget: Klaus Skovsen, direktør for Elkær Gruppen.
Klassisk erhvervsbank
I sin beretning på generalforsamlingen slog formand Ejner Søby fast, at Djurslands Bank er en klassisk erhvervsbank, og det er en del af bankens erhvervsrådgivning at tale om den enkelte kundesudviklingsmuligheder – herunder at komme godt videre efter de eventuelle udfordringer, som corona har medført.
»Status lige nu er, at vi ser ind i en tid, hvor de statslige moms- og skattelån skal tilbagebetales. Vi forventer naturligvis, at langt hovedparten af vores erhvervskunder vil udnytte mulighederne for en billigere finansiering gennem banken. Vi må dog også erkende, at der kan være Generalforsamling 16. marts 2022Ledelsens årsberetning for 2021 Formandens beretning 5virksomheder, som måske alene er kommet igennem coronakrisen på grund af den ekstra gæld, de har kunnet trække på hos staten. Her kan vi i banken også komme til at sige nej til at overtage denne finansiering,« sagde han.
Han kommenterede på den kendsgerning, at Djurslands Bank nu også er et pengeinstitut uden betjente kasser til kundebetjening.
»Coronakrisen og det faktum, at flere og flere helst undgår at anvende kontanter som betalingsmiddel medførte i 2020 og igen i 2021 et markant faldende brug af bankens kasser. Vi er som danskere blevet vant til at betale med kort eller andre former for digitale betalinger, og det kan vi som bank helt tydeligt mærke i hverdagen. Det er også netop dette, der er årsagen til, at vi valgte ikke at genåbne bankens to tilbageværende kasser, da banken åbnede dørene igen i april måned. Jeg lytter mig til, at lukningen af kasserne er gået smidigt – men vi ved selvfølgelig godt, at for dem, som er vant til at komme ind og blive betjent ved en bank-kasse, er det en forandring. Jeg håber, at de mange digitale selvbetjeningsmuligheder kan opveje forandringen,« sagde bankens formand.
.