Stadig arbejdskraft at finde i Skanderborg Kommune
Nødvendigt at investere i efteruddannelse af nye ansatte, mener markedschef for Erhvervsakademi Aarhus.
Beskæftigelsen er rekordhøj, og virksomhederne klager over mangel på arbejdskraft. Og det er da også rigtigt, at der i Skanderborg Kommune kun var 446 ledige ved udgangen af 2021.
Men 446 er trods alt nogle stykker, selv om nogle kun er ledige i en kort periode på vej fra et job til et andet.
Der er én stor barriere, og det er mangel på tid. Når en virksomhed er optaget af driften og måske har for travlt, så kan det godt være en udfordring at få overskud til at sende medarbejdere på efteruddannelse – uanset om de er nyansatte eller ej.Brian Kruse Jacobsen, Erhvervsakademi Aarhus
Udfordringen er, at de lediges kompetencer ikke harmonerer med virksomhedernes behov. Men det kan der gøres noget ved, og det ved virksomhederne godt. Det siger Brian Kruse Jacobsen, som er markedschef for Erhvervsakademi Aarhus, i en pressemeddelelse.
»Virksomhederne er helt klar over, at det kan være nødvendigt at investere i efteruddannelse af nye ansatte. Det viser en Megafonundersøgelse, vi satte i gang i efteråret. Den viser også, at manglende kvalifikationer blandt ansøgerne faktisk er et større problem end antallet af ansøgninger.«
Mangel på tid
Megafon har talt med 150 østjyske virksomheder om deres rekrutteringsudfordringer, og her kommer det klart frem, hvad den største udfordring er ved i højere grad at bruge efteruddannelse.
»Der er én stor barriere, og det er mangel på tid. Når en virksomhed er optaget af driften og måske har for travlt, så kan det godt være en udfordring at få overskud til at sende medarbejdere på efteruddannelse – uanset om de er nyansatte eller ej.«
Brian Kruse Jacobsen peger også på en anden kilde til at få mere arbejdskraft – eller i hvert fald mere effektiv arbejdskraft.
»Der er en række fordele ved efteruddannelse af nuværende medarbejdere, som heller ikke udnyttes godt nok, fordi tiden mangler. Virksomhederne i vores undersøgelse peger især på tre: Medarbejderne bliver dygtigere til deres job. Medarbejderne bliver i stand til at varetage flere jobfunktioner og bliver dermed mere fleksible. Og medarbejderne bliver mere motiverede – og dermed også nemmere at holde på.
Livslang læring
Brian Kruse Jacobsen ærgrer sig lidt over, at manglende tid er så stor en barriere, for så stort behøver problemet faktisk ikke at være.
»Det er selvfølgelig vores opgave som uddannelsessted at oplyse virksomhederne om alle deres muligheder, og det skal vi helt åbenlyst være bedre til. Vi er blevet virkelig gode til fleksibel undervisning (herunder online), vi kan tilbyde undervisning hos virksomhederne selv, vi har undervisning om aftenen, og når dagundervisning på skolen ikke kan undgås, klarer vi det i mange fag med fire til otte skoledage fordelt over en periode på op til fire måneder.«
Brian Kruse Jacobsen vil derfor gerne slå et slag for de mange muligheder, virksomhederne har. Og det er ikke bare nødvendigt nu, hvor manglen på arbejdskraft er stor, slutter han.
»Hvis vi i fremtiden skal arbejde, til vi bliver 70 år, så bliver vi nødt til løbende at supplere den uddannelse, vi engang har taget. Ellers formår vi simpelthen ikke at forblive relevante for et arbejdsmarked i rivende udvikling.«