Fortsæt til indhold

25 års jubilæum fejret i højt humør

Stor opbakning og smittende humør til Ældre Sagens Hinnerups jubilæum.

Samfund
jr

Billedkunstneren Arnt Uhres kraftfulde og farvestærke malerier dannede kulisse, da Ældre Sagen Hinnerup holdt 25 års jubilæumsreception i Uhresalen i Hinnerup Bibliotek & Kulturhus.

Udstillingen med de markante kunstværker fik et hyggeligt modspil af ivrig snak og smittende humør, som de 130 deltagere i receptionen sørgede for, fortæller Ældre Sagen i en pressemeddelelse.

Billedkunstneren Arnt Uhres farvestærke malerier dannede kulisse for Ældre Sagens 25 års jubilæumsreception i Uhresalen i Hinnerup. Pressefoto

»Jeg er helt overvældet over den store opbakning,« sagde en meget tilfreds formand Hugo Strunge Frank efter receptionen.

Han indledte selv med en jubilæumstale, hvor han blandt andre fremhævede Verner Henriksen, Bodil Kirketerp og Hans Kjær, der alle har været hans forgængere som formand for Ældre Sagen Hinnerup siden starten i 1997.

Som repræsentant for Landsbestyrelsen i Ældre Sagen roste John Kirstein afdelingen i Hinnerup og dens frivillige for deres store indsats med faste aktiviteter samt rejser og udflugter. Formanden for Ældrerådet i Favrskov, Erik Bertelsen, understregede værdien af samarbejdet med Ældre Sagen, og det samme gjorde tidligere borgmester Nils Borring. Han overbragte en hilsen fra byrådet og takkede for konstruktivt med- og modspil i hans tid som borgmester.

Foruden gaver modtog Ældre Sagen Hinnerup ved receptionen 6.500 kroner i donationer, som vil blive brugt til en udflugt for ukrainske børn og voksne.