Fortsæt til indhold

Et godt mål for en gåtur

Nu kan cyklister og andet godtfolk købe sig til både vådt og tørt i smukke omgivelser, når de bevæger sig gennem Boeslum Bakker

Samfund

Den hedder dét, den er, Café Boeslum Bakker. En café, som ligger i Boeslum Bakker, og det er nok i virkeligheden meget kendetegnende for det nye sted lige uden for Ebeltoft. Det prøver ikke at være noget, det ikke er.

I smukke omgivelser serverer ægteparret Anette Maarbjerg og Bjarne Bjørnskov Jensen hjemmelavet brød, sandwich, kager og kaffe, det hele økologisk så vidt muligt. Enkle, lækre ting, hvor der er kræset for kvalitet og detaljer og som kan nydes lidt væk fra Ebeltofts til tider hektiske turistliv.

To vennepar fra Sjælland har sommerhus i Dråby og Boeslum og er gået fra hver deres hus for at mødes på caféen. På bordet på terrassen med udsigt over marker og til to tamænder, der går og snadrer i en indhegning, står der kage. Masser af kage.

»Det er så dejligt, at der er åbnet sådan et sted her. Så har man et sted at gå hen. Det her er et godt mål for en gåtur.«

Og hvis der ryger lidt for meget kage ned, så skal de jo også gå hele vejen hjem igen, bliver de grinende enige om.

En drøm på Sjælland

Det er faktisk ikke engang et år siden, at Anette og Bjarne købte ejendommen. Siden er den gamle staldbygning, som absolut trængte til en kærlig hånd, forvandlet til en drøm, der er gået i opfyldelse.

»Vi har altid drømt om at få vores eget sted, hvor vi kunne gå og lave lækker kaffe og forkæle vores gæster lidt,« fortæller Bjarne på 71 år.

Parret boede før i Tikøb på Sjælland. De forlod arbejdsmarkedet på omtrent samme tid for et års tid siden, men behovet for at sætte sig ned og nyde tilværelsen med benene oppe var der slet ikke.

»Vi har begge arbejdet som jurister inden for det offentlige og siddet på kontor gennem mange år, så vi havde slet ikke lyst til at sætte os stille ned. Der skal ske noget,« forklarer Anette, 63.

De kiggede på hinanden og tænkte: Hvis det skal være, så skal det være nu. Beslutningen var taget og efter lidt ture rundt i landet for at finde det perfekte sted, endte valget på Boeslum Bakker.

»Vi vidste det lige, da vi så det og slog til med det samme. Vi kunne se mulighederne, både i den nedslidte staldbygning, men også især på grund af udsigten herfra.«

De første åbningsdage er gået godt. Nu må vi se, hvordan det går, men vi håber da at kunne strække sæsonen helt til efterårsferien.«
Anette Maarbjerg

Et mix af mennesker

»Vi er ret begejstrede for Ebeltoft og hele området her. Vi har tidligere haft sommerhus i Egsmark og efter vi solgte det, er vi blevet ved med at komme her hver sommer og har fulgt den udvikling, byen har været igennem. Her sker helt utroligt mange spændende ting,« siger Bjarne.

Hurtigt fik de mobiliseret en masse lokale håndværkere, som, selv om de som bekendt har travlt, kunne finde plads i kalenderen efter jul. Foråret er derfor brugt på at istandsætte længe, fremtrylle en cafe og ikke mindst at bygge terrasse, hvorfra udsigten kan nydes.

Håndværkerne arbejdede på stedet helt frem til dagen før første åbningsdag, som var 5. maj.

Nu er parret klar til masser af helligdage og en lang sommerferie, hvor der forhåbentligt kommer masser af mennesker forbi.

»Nogle vil måske tænke, at Boeslum er sådan lidt væk fra det hele. Men her kommer jo ret mange mennesker forbi. Ikke mindst på grund af cykelstien og så ligger vi lige i smørhullet mellem Øer, stranden og to campingpladser. Vi er sikre på, at der nok skal komme gæster, men vi vil også gerne tilbyde et sted, som er roligt, og hvor man lige kan trække vejret og slappe af.«

Og cafeen har lidt, men godt til de fleste.

»Det gode ved Ebeltoft er blandt andet de mange forskellige typer af mennesker, der er her. Der er alt fra hipster-københavner-segmentet og til dem, der har boet her i generationer, og som måske nogle gange synes, at tingene går lidt for stærkt.«

Det mix af mennesker afspejles også i caféens menukort, hvor der er noget for alle, uanset om du kun spiser vegansk og glutenfrit, eller om du skal bede om en god gammeldags sandwich med skinke og ost.

Ro og udsigt

Selv om caféen altså holder til i en gammel staldbygning, så er der ikke tale om en gårdcafé. Man kan faktisk nærmest ikke se, at det tidligere har været en stald, og Anette og Bjarne er da også gået efter et mere moderne look.

«Vi dyrker ikke den gamle, landlige stil. Vi er gået efter noget lyst og enkelt. Vores lokale tømrer har lavet bordene til os, og vi har i det hele taget gjort ret meget ud af at skabe de rammer og omgivelser, sådan at vi også bliver attraktive for folk, der gerne vil sidde udenfor og nyde deres kaffe og brød.«

Og efter de mange, lange forberedelser, er Anette og Bjarne endelig i gang med at bage, servere og brygge i den helt store stil.

»De første åbningsdage er gået godt. Nu må vi se, hvordan det går, men vi håber da at kunne strække sæsonen helt til efterårsferien.«