Bredt flertal: Politikere eftergiver milliardgæld for at holde SAS i luften
På et pressemøde kort før middag præsenterede flere af Christiansborgs partier en aftale om at holde SAS på vingerne efter problematisk økonomi.
Det skandinaviske flyselskab SAS har en milliongæld.
Flyselskabet har været på manges læber den seneste tid på grund af den skrantende økonomi, hvor selskabet selv har kaldt på milliardinvesteringer fra den svenske og danske stat, der er medejere af selskabet.
I tirsdags afviste den svenske stat at skyde flere penge ind i SAS, og Sverige forventer dermed, at deres ejerandel skrumper.
Fredag kunne et bred flertal blandt Christiansborgs partier så annoncere, at den danske stat er villige til at øge ejerskabet og eftergive milliardgæld for at holde SAS på vingerne.
»Vi er enige om fra dansk side at eftergive gæld, men også sørge for en betydelig dansk ejerandel af SAS. Mellem 22 og 30 procent med henblik på at varetage danske interesser bedst muligt,« sagde finansminister Nicolai Wammen (S), da han fredag formiddag præsenterede aftalen, der er indgået af Regeringen, Venstre, De Konservative, Radikale og SF.
Ifølge Ekstra Bladet uddybede finansministeren:
»Der er tilsagn fra et stort og bredt flertal i Folketinget om, at vi fortsat tager ansvaret på os og vil medvirke til en løsning.«
»Det er også vigtigt at sige, at det her ikke er et bidrag, der kommer uden betingelser,« siger ministeren.
Den danske og den svenske stat har hver især haft en ejerandel i SAS på 21,8 procent hver, men den fordeling ser nu ud til at ændre sig med denne uges politiske aftaler.