Fortsæt til indhold

Nu går 79-årige Lis på pension

Lis Kløve stoppede fredag som pædagog i SFOen på Katrinebjergskolen.

Samfund
ksa

79-årige Lis Kløve stoppede fredag som pædagog i SFOen på Katrinebjergskolen.

I de seneste fire årtier har hun været en del af aarhusianske børn og unges liv. Nu takker hun af.

»Det har været vidunderligt. Jeg elsker at lytte til børnene og være nysgerrig på, hvem de er. Hvis jeg med min glæde kan gøre andre glade, så bliver jeg også mere glad,« fortæller Lis Kløve, der først som 40-årig blev pædagog – hendes fjerde uddannelse.

»Jeg kommer til at savne børnene i min hverdag. De giver så mange aha-oplevelser. Hvor man tænker, hvor kom det lige fra? Det er skønt at mærke dem, når først de åbner sig og fortæller, hvad de tumler med. Selvfølgelig er det også bøvlet, de er sørme også besværlige nogle gange. Men når man så får det vendt og løst op, så giver det en stor glæde,« siger Lis Kløve.

Sommeren skal hun bruge på højskole sammen med sine veninder. De skal nå så mange ugeophold som muligt på de jyske højskoler. Derefter har Lis planer om at skrive en bog:

»Jeg skal ikke hjem og lave ingenting. Jeg er et ordmenneske og har en masse lapper og sedler i min skuffe, så jeg vil skrive en bog. Den kunne godt komme til at handle om, hvordan børn egentlig har det i vores moderne samfund, hvor man tror, de altid er glade og har alting. Men det har de ikke altid. Børnenes følelser kunne godt komme til at fylde i en bog, tænker jeg.«