»Kvickly Hadsten må gerne være lidt mere end bare en butik, man handler i«
Kvickly Hadsten har fået både ny varehuschef og ny souschef. Sig hej til Merete Hallenslev Olesen og Kristoffer Kossmann.
Hvad har Hadsten med Grønland at gøre? Ja, umiddelbart ikke så meget, men alligevel sammenligner Kvickly Hadstens 38-årige nye varehuschef, Merete Hallenslev Olesen, de to steder. Sammenligningen vender vi tilbage til.
I Grønland arbejdede Merete Hallenslev Olesen fra 2015 til 2021 i forretningskæden Pisiffik – senest som salgschef. Hun vendte retur i september sidste år, hvor hun fik job i Kvickly i Veri Center i Risskov, før hun altså 1. august begyndte som ny varehuschef i Hadsten.
Og nu tilbage til sammenligningen:
»Jeg tænker, at Hadsten kan noget af det, som Grønland også kunne. Man ved, hvem folk er, og man er en stor del af det lokale liv,« siger Merete Hallenslev Olesen.
Det var i øvrigt en ferie hos en veninde, som boede i Grønland, der endte med at føre til det seks år lange ophold. Merete faldt nemlig hårdt for den grønlandske natur og det grønlandske folk.
»To måneder senere stod jeg med min kat og en container med mine ejendele i Grønland.«
Drømmen
Den nye varehuschef var ikke et sekund i tvivl om, at stillingen i Kvickly Hadsten skulle søges.
»Det er jo min drøm at få min egen butik, og det har jeg så fået nu, så det er bare fedt. Jeg synes, at det er sjovt at være i front, for så kan jeg selv sætte rammen og retningen. Det er mig, som skal sikre glade medarbejdere, som har tilpas med udfordringer i hverdagen, og det er mig, som skal sikre, at kunderne får en god oplevelse,« siger den nye varehuschef, som bor i den lille by Lundumskov nord for Horsens.
Hun glæder sig til at falde helt til i butikken og til at finde ud af præcis, hvad det er for en by, hun nu er havnet i.
»Man kan forvente sig, at vi fremover vil lave lidt sjov en gang imellem. Kvickly Hadsten må gerne være lidt mere end bare en butik, man handler i. Der må gerne ske nogle lidt anderledes ting. Det kunne være tøndeslagning i butikken til fastelavn, skattejagt, fælles juletræspyntning eller sådan noget i den stil,« siger Merete Hallenslev Olesen.
Også ny souschef
Ved Merete Hallenslev Olesens side står ligeledes en nyansat nemlig souschefen Kristoffer Kossmann, som er 31 år gammel.
Han bor i Brabrand og kalder sig selv for »en rigtig Coop-dreng.«
Han blev udlært i Kvickly i Bruuns Galleri i 2014 og har siden været forbi Kvickly i Veri Center og har senest været souschef i SuperBrugsen i Silkeborg i tre år.
»Jeg kender nogle, som har arbejdet her i butikken og har hørt godt om stedet. Det skulle være en god butik, med gode medarbejdere og rare kunder,« siger den nye souschef, som drømmer om selv at stå som varehuschef en dag.