Fortsæt til indhold

Rigtig kaffe scorer mange kunder i Hornslet

GarageRisteriet i Hornslet er resultatet af en fritidshobby med ”gå amok” tendens.

Samfund
Mogens Greve

Det startede i en garage i Søby med en 300 g rister, der siden blev udskiftet med en 1 kg rister.

Planen var, at familien en dag skulle flytte – til Hornslets fjernvarme m.m.

Inden da blev det dog nødvendigt at flytte GarageRisteriet fra Søby til lejede lokaler i Hornslet – i samme bygning som Kirkens Korshær Genbrug.

Træt af dårlig kaffe

»Jeg var blevet træt af dårlig kaffe og startede op i Søby,« fortæller den ene af GarageRisteriets to indehavere, Kristian Wind, der nu bor med familien i Hornslet.

»For mig er god kaffe ristet mørkere, end de fleste andre gør.«

Venner, bekendte og naboer kunne også lide kaffen.

»Garagesalget udviklede sig efterhånden til hobbyen, der gik lidt amok.«

Farverige kopper til sort kaffe for dem, der venter på at blive ekspederet. Foto: Mogens Greve

Rykkede til Hornslet i 2017

Lørdag 2. december 2017 åbnede GarageRisteriet i Hornslet, efter at en ny 10 kg kafferister var blevet samlet og installeret.

»Jeg fandt den tyrkiske rister på nettet og bestilte og betalte den. Selv om den var billigere end andre tilsvarende kafferistere, var det godt nogle spændende 6-8 uger fra betalingen til leveringen.«

Mens snakken går lørdag formiddag i Garageristeriet, står kunder tålmodigt i kø og hygger sig med en kop gratis gourmet kaffe.

Ristningen er færdig, og kaffebønnerne kommer ud til hurtig afkøling. Foto: Mogens Greve

Kristian Wind skiftevis snakker kaffe med første kunde i køen, fortæller om risteriet og tjekker den igangværende ristning.

»Ventetid er en del af ritualet. Vil en kunde have en historie eller hjælp til at finde det rigtige, bruger jeg tiden på det.«

Der ristes

Normalt ristes der ikke på den ugentlige åbningsdag om lørdagen, da det er lidt svært af betjene kunder og riste samtidig.

Men en af de otte blandinger måtte suppleres op.

»En ristning varer 12-15 minutter, og den efterfølgende hurtige afkøling på cirka fire minutter er også en vigtig del af den gode kaffe.«

Da tidspunktet nærmer sig, trækker Kristian flere gange i minuttet en smule kaffebønner ud af varmen på en lille ”ske” – og dufter og vurderer – indtil … nu er den der.

Derefter hældes bønnerne ud til den hurtige afkøling.

»Det handler om at standse ristningen nøjagtigt på det tidspunkt, hvor farve, overflade og duft er helt rigtig.«

Der ristes 1-2 aftener om ugen – cirka 200 kg om ugen.

Garagesalget udviklede sig efterhånden til hobbyen, der gik lidt amok.
Kristian Wind

To om GarageRisteriet

Dagens sidste kunde, Torben Kristensen, på sin Yamaha i porten til Garageristeriet. Foto: Mogens Greve

Dengang Kristian Wind flyttede til Hornslet, hjalp både Andreas Dinesen og Rasmus Jordt til i risteriet.

»Jeg har lært rigtig meget af Rasmus Jordt, der er uddannet rister og har været mange år i branchen. I dag har han Apelgrens på havnen i Ebeltoft.«

Andreas Dinesen fra Løgten lyttede også med og lærte samtidig af Kristian Wind, mens han i øvrigt også lige skulle lære at kunne lide kaffe.

De to er nu fælles om GarageRisteriet og deler opgaverne på lige fod – og har begge et ”rigtigt arbejde” i IT-branchen ved siden af.

I dag er Andreas Dinesens fridag.

Næste kunde

Næste kunde er englænderen Tom Barnard, der har boet i Hornslet i snart 20 år.

»Jo mørkere ristning, jo flere nuancer forsvinder der. Men sådan skal det også være, hvis du, som jeg, ikke ønsker en alt for syrlig smag,« forklarer Kristian Wind.

»Efter ristningen af denne her, vejer bønnen 16-20 procent mindre – og fylder 16-20 procent mere.«

De finder den rigtige kaffe, og Tom instrueres i, hvordan kaffen skal laves og vandet løbe igennem.

Ekspeditionen varede nok et kvarters tid – og Tom Barnard virkede meget tilfreds med handlen.

Ventetid er en del af ritualet. Vil en kunde have en historie eller hjælp til at finde det rigtige, bruger jeg tiden på det.
Kristian Wind

Eneste sted i verden

Til de maksimalt otte forskellige kaffenuancer på hylden, bruges ti forskellige typer kaffebønner.

Kun én af dem er ikke økologisk.

»En dag kom der en colombianer ind med en kaffe, vi skulle smage. Og jeg skal da love for, at den kunne noget.«

Kaffebønnen var dyrket i 1.950 meters højde af colombianeren Luis Carlos Campo.

Garageristeriet endte med at købe hele bondens høst fra februar 2021 på 650 kg kaffebønner.

»På købstidspunktet var det vores dyreste indkøbspris pr. kg. Men så fik vi også en god kaffe, du ikke kan købe andre steder i verden.«

Desværre har Luis Carlos Campo ikke kamera/mobiltelefon og kunne ikke sende fotos fra kaffeplantagen.

»Indtægten betyder rigtig meget for både ham og hans familie og for de seks daglejere og deres familier. Det er meget tænkeligt, at vi køber af ham igen efter næste høst.«

Til Aarhus med kaffe på ryggen

Størstedelen af GarageRisteriets salg sker via virksomhedsaftaler rundt om i landet.

»Det er mund til mund. Vi har intet opsøgende salg.«

Dagens sidste kunde er fotograf Torben Kristensen fra Aarhus – en trofast stamkunde.

»Min kammerat fra Aarhus er på besøg ved kæresten i København, og de er begge løbet tør for kaffe. Så jeg skal have til både dem og mig selv. Kammeraten kommer og henter det i aften.«

Kaffeposerne kom i rygsækken, og så var det ellers hjem til Aarhus – på den 35 år gamle Yamaha motorcykel.