Fortsæt til indhold

Nu åbner Aarhus' nye park: Her kan man få jord under neglene og sved på panden

På fredag åbner Frydenlundparken i Aarhus V, som bliver et sted, hvor lokalområdets borgere kan lave en masse aktiviteter.

Samfund
jwh

Arealerne omkring den gamle Frydenlundskole er blevet forvandlet fra en bar græsplæne til området helt nye rekreative park, som har fået navnet Frydenlundparken. På fredag bliver den officielt åbnet, og så er det kommunens forventning, at den bliver et samlingspunkt for lokalområdets borgere. Et sted, hvor de lokale beboere kan nyde fællesskabet, få jord under neglene i køkkenhaverne eller sved på panden på street basket-banen

Det oplyser Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.

Netop det lokale ejerskab har været en helt central del i udformningen af Frydenlundparken. En park, der er blevet til i samarbejde mellem flere afdelinger i Aarhus Kommune. Teknik og Miljø har således anlagt parken, Sundhed og Omsorg bruger dagligt parken med borgerforløb i Folkesundhed Aarhus, og Børn og Unge ejer området og varetager den fremtidige drift. Sport og Fritid har skudt penge i parkour- og basketballbanen.

»Frydenlundparken er et rigtig godt eksempel på, hvad vi kan udrette i Aarhus, når tingene går op i en højere enhed. Vi har haft et rigtig godt samarbejde afdelingerne i mellem i kommunen, men endnu vigtigere, så har de lokale beboere i området virkelig taget ejerskab og bidraget til en rigtig god proces og et rigtigt godt slutresultat,« siger rådmand for Teknik og Miljø, Steen Stavnsbo (KF), i pressemeddelelsen.

Sundhedsrådmand Christian Budde (V) er ligeledes begejstret for den nye park, og han håber, at den kan understøtte fællesskabet og foreningsaktiviteterne i området:

»Frydenlundparken kan alt det, vi gerne vil. Den er et eksempel på den grønne, sundhedsfremmende by med udvikling af byens rum, hvor vores omgivelser fremmer leg, bevægelse og fællesskab. Og man kan bruge det grønne åndehul til fordybelse og socialt samvær,« siger han i pressemeddelelsen.

Fredag den 26. august markeres åbningen af den nye park med masser af konfetti og fællesskabende aktiviteter for folk i alle aldre. Og det er netop det, som Frydenlundparken skal tilbyde de lokale beboere. Her er noget for alle.