Dette bekymrer danskerne mest
Alligevel er der tilfredshed at spore i livskvaliteten blandt danskerne.
På trods af markant større bekymringer omkring de stigende energipriser, så går livskvaliteten i samme retning.
Det viser en ny undersøgelse.
Bekymringen blandt danskerne for stigende energipriser er femdoblet siden sidste år.
Alligevel viser den seneste udgave af undersøgelse ’Danskerne i det byggede miljø’, at vores samlede livskvalitet stiger.
Det er både den stigende inflation og krigen i Ukraine, der præger svarene i undersøgelsen, der er baseret på svar fra mere end 7.000 danskere.
Energi-bekymringer i top
Af dem svarer 28 procent, at energipriserne er det, der bekymrer dem mest ved deres boligsituation.
Hele 60 procent vurderer energipriserne til at være i top tre over områder, der bekymrer dem mest.
»Dermed overhaler bekymringen både frygten for stigende husleje, problemer med indeklima, indbrud, stigende skatter og dårligt naboskab,« skriver Realdania i pressemeddelelsen.
Opad
Alligevel går danskernes livskvalitet frem for første gang siden 2018-udgaven af undersøgelsen.
Vurderet på en skala fra 0 til 10 lå gennemsnittet i 2018 på 7,71.
De tre efterfølgende år faldt gennemsnittet støt, og lavest var tallet sidste år, hvor det lå på 7,05.
Nu er gennemsnittet oppe på 7,29.
Naboskab
Ifølge Henrik Mahncke, der er analysechef i Realdania, har mange forskellige faktorer betydning for vores vurderede livskvalitet.
»Generelt påvirker optimisme eller pessimisme omkring økonomiske faktorer vores livskvalitet. Men det står jo aldrig alene. Sociale relationer og oplevelsen af tillid mellem mennesker er vigtigere og forklarer langt mere af vores samlede livskvalitet,« siger han.Nabo
70 procent svarer, at de er ret - eller meget - tilfredse med naboskabet i deres område.
Tilfredsheden er størst på landet og mindst i hovedstaden.
Der har dog i en årrække været et fald i de mere tætte naborelationer, hvor man for eksempel foretager sig ting sammen.
»En oplagt forklaring på både udviklingen i livskvalitet og naboskab er selvfølgelig COVID-19, og der er i undersøgelsen også færre, der oplever, at corona påvirker både deres livskvalitet og relationer til naboerne. Men denne sammenhæng kan vi vurdere med større sikkerhed, når vi kender de kommende års udvikling,« siger Henrik Mahncke
I 2022-undersøgelse svarer 23,5 procent, at de har et tæt naboskab og omgås meget med deres naboer, hvilket er stigning på et procentpoint siden 2021.
Utryghed
Som noget nyt indeholder undersøgelsen en række konkrete spørgsmål om utryghed i det byggede miljø. Her viser svarene, at op mod 40 procent af danskerne undgår bestemte steder i deres lokalområde.
Om dagen er det særligt visse beboelsesområder, stationer eller butikker, restauranter og barer, som nogle danskere undlader at passere. Om natten er det parker og gangstier, som man oftest undgår.
Mænd undlader oftest at passere bestemte boligområder eller butikker, restauranter og barer, mens kvinder hyppigst undgår parker og gangstier efter mørkets frembrud.
Oplevelsen af tryghed varierer også afhængigt af, hvor i landet man bor.
I ø-kommunerne og i en række kommuner som for eksempel Ringkøbing-Skjern, Middelfart og Hedensted er der flest, der føler sig trygge.
I forstæderne rundt om København er der færrest.
Undersøgelsen foretages hvert år af Kantar Gallup for Realdania og Videncentret Bolius.