Trods to konkurser: »Ingen fare på færde i hverken Café InSide eller Pøt Mølle«
Manglende opbakning til Café InSides frokostordning efter en prisstigning samt en manglende tilladelse hos Thai-Sushi Take Away har ført til to konkurser.
Måske har du hørt rygter, som forbinder Flemming Christiansens navn til to konkurser den seneste tid. Rygterne taler sandt. Thai-Sushi Take Away og Café InSide er begæret konkurs. Sushi-restauranten åbner ikke igen, men Café InSide er atter oppe at køre med nyt cvr-nummer. Desuden er intet ændret for ’Frijsenborg Slotskro, Pøt Mølle’, som Flemming Christiansen ligeledes forpagter.
»Der er ingen fare på færde i hverken Café InSide eller på Pøt mølle. Ikke på nogen som helst måde,« siger Flemming Christiansen, som er ked af at møde udsagn som: »Nå, er du her stadig?«
»Det er ikke fordi, at der har været helt vildt mange kommentarer, men der har været nogle, og det er træls, at der hurtigt dannes rygter,« tilføjer han.
Frokostordning steg i pris
Forklaringen på de to konkurser skal findes i dels prisstigninger dels en manglende tilladelse.
For Café InSides vedkommende gælder det manglende opbakning til den frokostordning, som stedet har leveret 700 kuverter af hver dag til virksomheder.
»Som alle ved, er det blevet dyrt at handle ind, og derfor har vi varslet 15 kroners prisstigning per kuvert samt leveringsgebyr. Den var nogle af vores største kunder bare ikke med på. Eftersom vi er bundet af tre måneders opsigelse, kunne vi derfor se, at det ville gå rivende galt: Vi kunne ikke sætte 15 kroner til per kuvert gange 700 kuverter i tre måneder,« forklarer Flemming Christiansen, som derfor i samråd med revisor og advokat besluttede at begære Café InSide i Kulturhuset InSide i Hammel konkurs.
»Vi kunne kun komme ud af kontrakterne hurtigst muligt ved at smide håndklædet i ringen.«
Flemming Christiansen var dog ikke i tvivl om, at Café InSide skulle op at køre igen, så med sit holdingselskab sikrede han sig atter stedet.
»Selvfølgelig tror jeg på det her, og jeg kan godt lide det her sted og de mennesker, som kommer her.«
Efter en lovpligtig nedlukning og genansættelse af stort set alle medarbejdere kører alt nu som før. Bortset altså fra, at køkkenet nu laver 600 kuverter mindre i frokostordning hver dag. En enkelt virksomhed med 100 kuverter har accepteret prisstigningen og fortsætter ufortrødent. Hvis nye firmaer vil betale prisen, tager Café InSide da også gladeligt imod nye frokostordnings-ordrer.
Tilladelse glippede
Når det gælder Thai-Sushi Take Away på Vinkelvej i Hammel, så skyldes konkursen nogle forviklinger i forhold til at få tilladelse til 32 siddepladser.
Flemming Christiansen var af den overbevisning, at der intet var i vejen for at bygge lokalet om og gøre klar til de 32 siddepladser. Det skulle dog vise sig ikke at holde stik.
»Den dag vi er færdige med ombygningen, søgte jeg om en bevillig, så vi kunne servere en øl. Jeg fik så tilbagemeldingen: ’Du kan godt få en bevilling, men du har ikke noget at bruge den til.’ Lokalerne var nemlig kun godkendt til storkøkkendrift men ikke restaurationsdrift. Så gik jeg til kommunen, men der var intet at gøre,« forklarer Flemming Christiansen.
De 185.000 kroner, som ombygningen havde kostet, var lånt i frokostordningen, og eftersom den gik konkurs, manglede pengene i kassen, så Flemming Christiansen skulle betale tilbage – i bund og grund til sig selv.
»Jeg tænkte bare: ’Det er fandeme løgn.’ Jeg skal ikke betale tilbage til mig selv.«
Derfor blev sushi-restauranten begæret konkurs, og den forbliver lukket.
Til gengæld er sushi kommet på menuen i Café InSide både som takeaway og som ’all you can eat’-koncept fredag til søndag – og det har været yderst populært.
»Vi begyndte for to uger siden og har haft fuld café begge uger.«