Nye skolegårde og passage til Molsværket på vej
Molsskolen får nye spændende skolegårde fra næste skoleår. Med projektet Molsstriben oprettes tre skolegårde, der indbyder til leg, fællesskab og ophold for alle aldre - og som samtidig udgør en ny inspirerende vej fra skolens hovedindgang og ned til det nye Molsværket.
Fredag 14. oktober blev en festdag på Molsskolen. Her samledes alle elever til afsløringen af vinderprojektet, som står bag skolens nye skolegård, som komer til at indeholde blandt andet trampoliner og et nyt parkourstativ
Det er Molsskolen, Mols i Udvikling, Syddjurs Kommune og Ejendomsfonden der i samarbejde har udviklet projektet ’Molsstriben’, der er et bevægelsesbånd, som skal forbinde Molsskolens hovedindgang ned gennem nye inspirerende skolegårde og ned til Molsværket. Projektet finansieres af midler fra henholdsvis Syddjurs Kommune, Nordea-fonden og Molsskolen.
Molsstriben har været længe på tegnebrættet. Projektet er udbudt på baggrund af skitseforslag udarbejdet af Vega Landskab ApS. som en del af projektet omkring Molsværket. Dengang var der en grundig brugerproces, hvor både skolens børn og fritidsbrugere blev inddraget. Det var en meget givende proces, og derfor har brugerne også været involveret i at vælge det endelige projekt.
Projektet har netop været i udbud, og der kom fire flotte bud på projektet ind. Vinderen blev HAGS Danmark A/S, der nu sammen med brugere i alle aldre skal i gang med at få projektet fra papir til virkelighed.
Vinderprojektet fra HAGS blev allerede udpeget den 28. september 2022. Her samledes repræsentanter fra elevrådet, lærere, skolelederen, repræsentanter fra Mols i Udvikling, projektleder fra Ejendomme og endelig en udbudskonsulent fra Syddjurs Kommune for at vurdere de indkomne projekter.
Tovholder for brugergruppen ”Bevægelse Ude” og næstformand i Mols i Udvikling Søren Ibsen udtaler:
»Det var en fantastisk dag, hvor vi ikke mindst fik super kvalificeret input fra børnene omkring, hvad der duede og ikke duede i hvert af de indkomne forslag. Det var vildt inspirerende - og helt sikkert en kæmpe oplevelse for både de børn og voksne, der deltog i processen. Mit blik ind i projektet har også været at få lavet et bevægelsesbånd, som kan bruges, når skolens børn er gået hjem. Og jeg er sikker på, at projektet fra HAGS kan give masser af liv både i skoletiden og fritiden for store og små.«
Endnu et fælles projekt
Claus Peter Olesen, distriktsleder på Molsskolen, er også meget tilfreds med projektet:
»Det er fantastisk, at vi nu får mulighed for at etablere nogle spændende udeområder til bevægelse og hyggeligt samvær. Skolen fremstår på mange måder tidssvarende, men vi mangler virkelig områder til bevægelse og aktivitet i vores tre skolegårde. Det får vi nu med et fantastisk projekt fra HAGS. Repræsentanter fra elevrådet har været med til at kvalificere beslutningen om det skolegårdsprojekt, som vi nu har peget på. Eleverne har været fantastiske til at komme med input til vores nye skolegårde. De indspark skal vi nu have implementeret i det endelige projekt, og så skal vi bare i gang.«
Det er langt fra første gang, at Syddjurs Kommune, Mols i Udvikling, Ejendomsfonden Molsværket, Molsskolen og de lokale frivillige kræfter samarbejder om et projekt. Det er nemlig de samme parter, der bygger Molsværket sammen. Det er et samarbejde, som giver rigtig meget mening set fra Syddjurs Kommune.
Formand for Familie, børne- og læringsudvalget Kirstine Bille udtaler om projektet:
»Projektet omkring Molsværket og nu med udeområdet Molsstriben er et stærkt eksempel på det gode samarbejde mellem kommune, skole, lokale kræfter og ikke mindst børnene. Sammen kan vi mere og skabe gode løsninger. Det er erfaringer, vi skal tage med os, når vi i de kommende år.«