Fortsæt til indhold

DSB flytter 400.000 kubikmeter jord og bygger værksted for 1,32 milliarder kroner i Aarhus

Det nye værksted skal efter planen stå færdigt i 2026.

Samfund
jro

DSB vil lave et nyt værksted i Brabrand.

Det bliver 20.000 kvadratmeter stort og kommer til at koste 1,32 milliarder kroner.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse, hvor der også står, at DSB har indgået en betinget kontrakt med MT Højgaard Danmark om at opføre et værksted til eltogsæt i Logistikparken i Brabrand.

Det kommende værksted er 20.000 kvadratmeter, det er udstyret med otte spor og har en kapacitet til at vedligeholde mere end 80 togsæt.

Der etableres desuden en separat bygning til hjulafdrejning, og parkerings-, klargørings- og forsyningsfaciliteter.

Det er disse tog, IC5, der skal serviceres i Aarhus. Foto: DSB

400.000 kubikmeter jord

Udover selve byggeriet omfatter entreprisen også et større anlægsarbejde, hvor entreprenøren flytter 400.000 m3 jord - svarende til næsten 10 gange Amager Strandpark.

Værkstedet, der er designet af Gottlieb & Paludan Arkitekter og Rambøll, skal benyttes til vedligehold af DSB’s kommende IC5-tog, sammen med værkstedet på Godsbanen i København, som MT Højgaard Danmark også opfører.

De to lokaliteter vil være de primære lokaliteter for vedligehold af IC5-togene i fremtiden.

Klar i 2026

Kontrakten på byggeriet i Aarhus har en værdi på 1,32 mia. kroner, og den er først ubetinget, når DSB’s bestyrelse har endeligt tiltrådt den i december.

Planen er, at værkstedet skal stå klar til brug i 2026. Der er i de seneste måneder udført jordarbejder og etableret en ny bro over banelegemet.

Dette arbejde er reguleret i en særskilt aftale om fremskudte arbejder på 70 millioner kroner. MT Højgaard Danmark er også valgt som entreprenør på to andre store værkstedsbyggerier for DSB i København og i Næstved.