Fortsæt til indhold

»Trækker stikket« på Thorsøs julelys i år

Denne vinter skulle være tidspunktet, hvor to års intens arbejde skulle vises frem for Thorsøs borgere, men så kom en energikrise i vejen.

Samfund
csj

Endelig har Thorsø Håndværker og Borgerforening skaffet nok midler til at sikre en julebelysning i Thorsø lidt ud over det normale. Det har taget to år og er lykkedes gennem massiv sponsoropbakning fra både byens erhvervsliv og privatpersoner. Der kom nok kroner i kassen til at købe LED-oplyste motiver til alle master med gadelys på Jernbanegade, cirka 40 styk, fra rundkørslen i øst til T-krydset ved Skolegade i vest.

»Vi havde virkelig glædet os til at vise det hele frem for også på den måde at kvittere for den fantastiske sponsoropbakning, som vi er meget taknemmelige for. Efter flere års tilløb er det hele gået op i en højere enhed, men nu trækker vi bogstavelig talt stikket. I hvert fald på en del af udsmykningen, som vi ikke hænger op i år,« siger Anette Povlsen Hvam, formanden for Thorsø Håndværker og Borgerforening, i en pressemeddelelse.

Det er den aktuelle energikrise, som er kommet i vejen:

»Vi synes ikke, vi kan lægge navn til at etablere en julebelysning i det omfang, vi egentlig havde regnet med. Det er vi kede af, men vi skal alle spare, og vi håber på forståelse for beslutningen.«