80.000 bier i baghaven
På Egholmsvej i Skanderborg summer bierne lystigt omkring i Vibeke Wulffs have
Skanderborg Nogen vil måske få en anelse gåsehud ved tanken om at være naboer til knap 100.000 honningbier, men på Egholmsvej i Skanderborg aner naboerne dårligt nok, at der i foråret flyttede to bifamilier ind hos Vibeke Wulff.
Bierne passer nemlig sig selv og har i øvrigt travlt med at samle nektar. Det eneste sted, hvor der virkelig er trængsel, er ved indflyvningen til staderne. Her er det en god ide, ikke at stå i vejen.
Hyggelig summen
"Jeg synes, der er hyggeligt med bierne i haven. Ideen har jeg haft i flere år, fordi biodiversiteten i Danmark ikke er god. Så jeg tænkte, at det kan gøre noget ved, hvis jeg holder bier," fortæller Vibeke.
"Jeg tjekkede på biblioteket, om de havde en grundbog om biavl, og den lånte jeg. Men det var lige ved at få mig til at opgive projektet, for selvom jeg er zoneterapeut og ved en del om anatomi, så er biers anatomi og fysiologi alligevel i en boldgade for sig. Men så læste jeg i UgeBladet om et bikursus hos Skanderborg Biavlerforening, og det meldte jeg mig til."
Bistaderne har Vibeke købt hos Bistad, og allerede for en lille måneds tid siden tappede hun den første honning.
"Jeg skulle lige smage. Men faktisk bryder jeg mig slet ikke om honning, så jeg har tænkt mig at sælge den."
Siden bierne rykkede ind har hun plantet haven til med god bi-mad: Blomstrende planter og frugttræer.
Healer bierne
"Jeg er nok lidt en høne mor, men jeg gør mig umage med at lytter til biernes signaler og rette mig efter det. Jeg forsøger at læse dem og forstå, hvad de siger. Jer har healet gennem mange år, så jeg forsøger også med healing at give dem lidt ekstra energi og lade dem vide, at de er de velkommen, at jeg sætter pris på dem og vil dem det godt," siger hun med et smil og fortsætter:
"Jeg ved godt, de andre griner af mig, men hvis jeg tror på, at det virker, så er det fint, og det skader i hvert fald ikke."