Fortsæt til indhold

Streaming viste hyggen i Vitten

Fællessang, latter og gode spørgsmål flød live ud fra Vitten Forsamlingshus

Samfund
Kian Johansen

Live Lokalt Godt 50 publikummer og til tider det samme antal livestreamere sad klar, da Lokalavisen livestreamede fra Vitten Forsamlingshus torsdag aften.

Og ideen med at koble det levede liv i forsamlingshuset sammen med folk, der kunne følge med via Facebook kan godt bruges igen.

Næste gang Live i forsamlingshuset er onsdag 23.oktober i Vitten Forsamlingshus, klokken 18.30!

Publikums reaktion bagefter var meget positiv, især de vidt forskellige beretninger var noget de godt kunne lide og lærte en del af.

Se første del af livestreamingen på vores Facebook-side nedenunder. Det starter 16 minutter og 38 sekunder inde i klippet

Populær var især Christina Friis Thomsen, der medlevende fortalte om sin tid i DR's Bagedysten, og om hvordan hun pinedød skulle finde på historier til hver kage.

"Jeg syntes jo bare de smager godt, så der skulle tænkes en del op til hver søndag," fortalte hun.

Og så fortalte hun om forventningen fra alle de andre forældre i børnenes klasser. Om at levere noget lækkert bagværk hver gang.

"Men jeg kan faktisk lige så godt lide en citronmåne. Jeg har altid en i skabet, afslørede hun.

Energineutrale huse

Ejendomsmægler Tommy Risgaard fortalte om fremtidens boliger, der faktisk godt kan blive større, fordi man efterhånden kan bygge energineutralt, lød en af pointerne.

Journalist Jonas Wrede Hansen havde styr på teknikken. Det kræver en del forarbejde at gøre klar til livestreaming. Foto Kian Johansen

Hønsegilde og MeTo

Derefter kom de gode anekdoter fra Poul Nørgaard, arkivleder i Hammel. Hønsegildet hver 10. år betyder jo, at folk fra Hammel er de eneste der kan komme med. Og at alt der foregår i salen bliver i salen.

"Hvad så med alt det der Meto og SoMe,"spurgte Kjeld B. Nielsen.

"Det var der slet ikke opfundet dengang, sidste Hønsegilde foregik jo i 2017 og kommer igen i 2027," lød det tørt.

Se anden del af livestreamingen på vores Facebook-side nedenunder. Det starter 6 minutter og 8 sekunder inde i klippet

Apotekeren og foregangsmanden bag Sundhedshuset i Hadsten, Lars Persson, kunne fortælle om de mange udfordringer ved at ombygge et ældre butikscenter til et hus fyldt med sundheds-aktører og fik også nævnt, at den slags decentrale enheder efter hans mening var fremtiden.

Provst Anders Bonde fortalte om en landsnyhed, med base i Favrskov, nemlig præstekadetter. Sjovt nok vidste intervieweren, Kjeld Bjørn Nielsen en del om emnet. Udover at være medlem af Vitten Forsamlingshus er han nemlig også præst. Foto: Kian Johansen

Og til sidst kom Provst Anders Bonde på banen og fortalte om præstekadetterne, teologistuderende, der ti timer om ugen var ude i virkeligheden.

"De kommer jo kørende med toget og er så stolte af det, at de kommer i fuldt ornat med kraven og hele pibetøjet, fortalte en tydelig stolt Anders Bonde, der også lige supplerede Lars Perssons beretning.

"Sundhedshuset får jo en konkurrent. Hver søndag har vi et terapeutisk tilbud med små hold og alle er velkomne."