Fortsæt til indhold

Noget at give sig til: Ny app tager børnene med på eventyr i Aarhus' skove og parker

Børnefamilie fra Mårslet har været med til at udvikle appen Natureventyr

Samfund
Arkiv

Hvad skal man give sig til med børnene i denne tid, hvor de er hjemme fra skole og daginstitution? Gode aktiviteter er i høj kurs for at holde børnene beskæftiget, når de ikke laver lektier.

Fem børnefamilier fra hele landet har udviklet appen Natureventyr, der fortæller eventyr for de 3-8 årige i skove og parker, heraf otte steder i Aarhus.

Med Natureventyr i hånden får man serveret en børnevenlig rute, der kombinerer frisk luft og bevægelse med leg, fantasi og læring. Via kortet i app’en går man et eventyr, der er skrevet specielt til den enkelte rute, og børnene får spørgsmål og udfordringer, de skal svare på og løse på turen.

"De fleste forældre har oplevet, at børn sætter sig på rumpen i protest, hvis naturen i sig selv ikke længere er årsag nok til at gå videre. Her hjælper det virkelig, hvis man kan krydre gåturen med et spændende eventyr og sjove udfordringer," fortæller Anders Reimer i en pressemeddelelse fra Natureventyr.

Han er en af medstifterne af Natureventyr og bor i Mårslet med sin familie.

Lige nu er der otte eventyr rundt omkring i skove og parker i Aarhus. I Vennelystparken og Universitetsparken kan I for eksempel tage med Professor Kvarts på jagt efter tiden, der forsvandt. Alle eventyr tager udgangspunkt i områdets natur og lokalhistorie, og det er målet, at endnu flere eventyr skal komme til i 2020.

jr