Nu kan dobbelt så mange testes om dagen for coronavirus på AUH
Samarbejde med Aarhus-virksomhed fordobler AUH's testkapacitet
Aarhus Universitetshospital har indgået et samarbejde med den lokale virksomhed BioXpedia, som har fordoblet testkapaciteten af coronavirus fra 1.200 til 2.400 personer om dagen.
BioXpedia, som ligger lige overfor hospitalet på Palle Juul-Jensens Boulevard i Aarhus N, er specialister i at oprense det arvemateriale (RNA), der skal analyseres for virus. Vel og mærke uden at benytte de reagenser, som er den gængse metode, og som der er mangel på, oplyser AUH i en pressemeddelelse.
"Den nye metode til at få oprenset arvemateriale er state of the art. Samtidig er den ikke afhængig af de reagenser, som hele verden kæmper om, og vi har sørget for at købe stort ind af de nødvendige materialer," siger Svend Ellermann-Eriksen, der er ledende overlæge på Klinisk Mikrobiologi på Aarhus Universitetshospital.
Samarbejdet med virksomheden fungerer helt konkret ved, at hospitalsansatte bærer bakker med 96 prøver ad gangen over vejen til BioXpedia, der oprenser RNA og sender nye bakker retur til coronaviursanalyse på hospitalet.
Oprensningen af RNA sker ved, at prøverne overføres til bakker med et silica-filter i bunden, som binder RNA, når prøver centrifugeres, mens andre molekyler passerer igennem. Herefter kan rent RNA frigives fra filteret ned i en ny bakke, der passer ind i hospitalets testsystemer.
Den nye metode til oprensning af RNA er en anelse mere tids- og mandskabskrævende end den almindelige, som man fortsat anvender, men sikkerheden er lige så høj, oplyser AUH. Proceduren med prøvetagning og analyse på hospitalet sikrer, at alle GDPR-regler overholdes.
Aarhus Universitetshospital har købt stort ind af de nødvendige ressourcer til det nye samarbejde. I øjeblikket ligger der kits til 27.000 tests, og der er bestilt til yderligere 150.000.
jr