Driftige drenge laver pop up-pizzeria
Vennerne Gustav Skydt-Nielsen og Sebastian Bruun Kristensen laver lækre pizzaer hjemmefra, og initiativet er populært
Nogen ser en masse Netflix. Andre sidder og gamer hele dagen. Og så er der Gustav Skydt-Nielsen og Sebastian Bruun Kristensen fra Egebjergvej i Brabrand.
De har brugt den ekstra fritid og de aflyste eksaminer under coronakrisen på at puste liv i deres lille hobby-pizzeria, Carlos take away pizzeria.
De to 15-årige kammerater og næsten-naboer har tre gange tidligere drevet pizzeria fra Gustavs hjem, men nu er der blevet fyret ekstra op i de brændefyrede pizzaovne.
"Det er træls med eksaminerne, men nu hvor vi har så god tid, så vi kan lige så godt putte en masse energi i det," siger Gustav Skydt-Nielsen.
Udsolgt
Fra deres Facebook-side melder de udvalgte datoer ud, og så vælter det ellers ind med 40-60 forudbestillinger på pizzaer. Der plejer at være udsolgt, og det er der også søndag, hvor drengene har tilføjet tiramisu til menukortet, der også tæller tre ægte italienske pizzaer.
Pop up-pizzeriaet er blevet ret populært i Brabrand og omegn.
"Vi har faktisk haft en ret stor efterspørgsel og udsolgt tre-fire dage før. Mange af kunderne kommer igen, men der er også mange nye, som har hørt om os fra deres bekendte. Og det er jo fedt at basere en forretning på kunder, der har hørt gode ting om os, i stedet for at det 'bare' er nogen, vi kender," fortæller Sebastian Bruun Kristensen.
Elsker Italien og Løvens Hule
Pizzaerne bliver kreeret med italienske ingredienser og i tre brændefyrede pizzaovne, som familien Skydt-Nielsen sælger via weloveitaly.dk. Et site, som unge Gustav faktisk står bag.
Der er i det hele taget en stor kærlighed til både støvlelandet og iværksætteri, som pizza-projektet bunder i.
"Vi interesserer os begge rigtig meget for iværksætteri og elsker 'Løvens Hule', og så har vi en kæmpe passion for Italien. Vi har begge rejst meget i Italien, siden vi var helt små og har spist gode pizzaer," fortæller Gustav og suppleres af makkeren:
"Vi vil begge gerne på handelsgymnasiet og på en innovations-linje. Vi har lidt en drøm om at skabe vores eget og finde på noget. Så det her er en sjov start og et projekt, som vi lærer en masse af, og jeg er sikker på, at vi kan tage en masse med os videre."
Så det er ikke et startskud til at blive berømte pizzabagere med en stor franchise-forretning?
"Nej, det var egentligt ikke tanken. Men man skal aldrig sige aldrig, og det kan da være sjovt at se, hvad det kan bære," siger Sebastian.
Corona-klar
Ifølge de driftige drenge er det dem, der laver det hårde arbejde, mens forældrene holder sig baggrunden og drikker vin. Noget Gustavs far Søren Skydt-Nielsen gerne vil erkende.
"Ha ha... det er heller ikke helt løgn. Vi kigger på fra sidelinjen og sørger for, at alt går fint til, og så giver vi dem en hånd, hvis det brænder på."
Forældrene har blandt andet rådgivet drengene i forhold til at agere i denne corona-tid. Det er mundet ud i ekstra stor hygiejnefokus i køkkenet, betaling på MobilePay, og at kun to kunder henter ad gangen via familiens terrasse eller får leveret i bilen ude foran huset.
Den kommende tid forventer Gustav og Sebastian at øge antallet af pizzeria-dage. Næste gang er 3. maj , og frem til sommerferien vil de bestræbe sig på at bage hver anden uge. Derudover overvejer de at udbrede konceptet og blive udkørende pizzabagere.
"Vi har fået en forespørgelse til en 40-års fødselsdag og en konfirmation. Det er måske også en vej, man kunne gå, og så begynder det jo at blive lidt større," slutter Sebastian Bruun Kristensen.