"Vi er en stor familie efter få uger"
Søndag 24. september åbner efterskolerne dørene op - vi har været på forkant og besøgt to efterskoler i Favrskov
“Den første nat på en efterskole er det mega-underligt at lægge sig til at sove med nogen, som man aldrig rigtig har snakket med.”
Mia Rosendal Steen tog sammen med mange hundrede andre afsted på et efterskoleophold i august.
Mia tog turen fra sit hjem i Skanderborg til Gudenådalens Efterskole i Ulstrup, hvor en flok jævnaldrende 16-års unge ventede.
“Nu er vi efter bare få uger én stor familie. Når jeg har været hjemme på besøg i Skanderborg, vil jeg bare tilbage søndag aften.”
“Ja, nu er det hverdag her,” indskyder Valdemar Berg, som følger musiklinien på skolen. Mia er mere til springlinien, som holder til i den nye fløj.
Valdemar kommer fra Mors og blev inspireret til et efterskoleophold af sine store søskende, som begge tidligere har gået på skolen i Ulstrup.
“Og de havde det bare så godt,” husker han.
De er begge faldet så godt til, men er også bevidste om, at det en dag er forbi på skolen.
“Det er sjovt, men det tænker man faktisk over allerede nu, at vi skal rejse en dag. Nu bor vi jo her,” siger Mia.
“Det er som om, man slet ikke er hjemme derhjemme mere,” supplerer Valdemar.
Nina og Peter i Hammel
Godt 20 kilometer sydpå ligger Frijsenborg Efterskole i Hammel.
Her mødte Nina Føns og Peter Hørup op i august.
Nina har valgt liniefaget som hedder Kok Amok, Peter er mere til idræt og skal denne tunge regnvåde eftermiddag mødes med sit hold udendørs til en omgang amerikansk fodbold.
“Det går jo nok,” mener han.
Var i tvivl om fremtiden
Jeg møder dem i kantinen over et par fiskefrikadeller og en lækker buffet med gode råvarer.
“Vi går faktisk aldrig i byen for at finde mad. Det er så lækkert her - og sundt,” siger de to.
Nina kommer fra Låsby og valgte et efterskoleophold for at få personlig afklaring.
“Jeg var meget i tvivl, om jeg skulle vælge gymnasiet eller en erhvervsuddannelse. Nu bruger jeg tiden her på efterskolen til at tage 10. klasse og så se, hvad opholdet kan gøre for mig fagligt og socialt.” Hun vil senere satse på en tilværelse som eventarrangør med noget detailhandel eller boligmontering indover.
Peter Hørup er fra Silkeborg. Hans storebror gik på Frijsenborg Efterskole for to år siden.
Peter vil efter efterskolens 10. klasse videre på gymnasium.
“Det bliver noget med matematik eller naturfag.”
Både Nina og Peter er glade for at være på skolen, selvom det har været udmattende med mange nye indtryk den første tid.
“Jeg har i hvert fald ikke haft problemer med at sove, for der sker så meget hele tiden,” siger Nina.
“Én dag her gør for fællesskabet, hvad du skal bruge en uge på i folkeskolen.”
“Det er supergodt,” tilføjer Peter.
“Man bliver meget hurtigt komfortable med hinanden. Et klik - så fungerer alt.”