Fortsæt til indhold

Storm og Meyhoff har flest møder

Enhedslisten og en venstre-mand topper listen med flest udvalgsmøder

Samfund
Kian Johansen

Det er meget forskelligt hvor mange udvalgsmøder de forskellige byrådspolitikere har. Det afhænger naturligvis af, hvor mange udvalg man har fået tildelt i konstitueringsfasen, og hvor mange underudvalg, man som politiker siger ja til.
Kigger man på den opgøresel, som FavrskovPosten har udarbejdet over politikernes fravær over de seneste fire år, så ser man at både Thomas Storm (V) og Peder Meyhoff (EL) er de to politikere med flest udvalgsmøder.

Joachim har mest fravær

Til gengæld der det socialdemokraten Joachim Laursen der topper listen som den politiker i Favrskov byråd med mest fravær. Han er noteret for 155 mulige møder på fire år og et fravær på 13,5 procent.
Derefter følger Venstre-manden Thomas Storm med næst mest fravær. Fraværslistens nummer tre og fire er socialdemokraten Malene Kragh Sand og Anders G. Christensen.

Joachim Laursen, nyvalgt medlem af byrådet i Favrskov Kommune, portræt, Hammel. Dato: 08.12.09 © Foto: Claus Haagensen/Chili Dato: Chili foto & arkiv

Karrieren fremfor politik

Titlen som nummer et skyldes et karrierevalg, fortæller Joachim Laursen fra Selling.
Han er kvalitetsansvarlig i et firma der producerer udstyr der fylder gasbeholdere op.
“Min arbejdsplads blev opkøbt for halvandet år siden og derefter skiftede min jobbeskrivelse fra primært dansk fokus til internationalt. Det betyder langt flere rejsedage end før,” fortæller han på en mobiltelefon fra Indien.
“Det er svært at have karriere-ambitioner i det private erhvervsliv og samtidig bruge 20-30 timer på lokalpolitik. Det har jeg selv erfaret, selvom jeg meget gerne vil politikken også,” siger socialdemokraten, der foruden byrådsmøderne også skulle deltage i økonomiudvalget og Kultur- og fritidsudvalget.
Han har truffet konsekvensen og stiller ikke op til byrådsvalget i denne omgang.
“I den forrige byrådsperiode kunne jeg godt få det til at hænge sammen, det er på grund af større rejseaktivitet på jobbet.”