Danskkursus giver større arbejdsglæde på AVK
AVK International i Galten-Skovby har haft succes med et danskkursus for en gruppe medarbejdere, der ikke er etniske danskere
Erhverv Hvis du har problemer med at kommunikere, kan det give udfordringer i løbet af din arbejdsdag. Og du kommer måske til at holde dig lidt mere for dig selv og være knapt så kollegial, som du ellers gerne ville være. Men det kan man heldigvis gøre noget ved. I hvert fald hvis man er så heldig at være ansat hos AVK i Galten.
Her har man i foråret haft succes med at oprette et danskkursus på virksomheden en gang om ugen for en gruppe udenlandske medarbejdere. De har haft nogle sproglige udfordringer, der kunne give udfordringer for dem selv og for de kolleger, de arbejdede sammen med.
Overvinder sprogbarrierer
Kurset har hjulpet gruppen godt på vej til at overvinde sprogbarrierer og blive bedre integreret på virksomheden.
"Medarbejderne har været meget motiverede og entusiastiske og meget glade for kurset," fortæller Helene Arvé Christensen, Management Assistant hos AVK.
"Underviseren har været god til at tage udgangspunkt i den terminologi, vi bruger her hos AVK International og i svære ord og det, man skal kunne skrive, og hvordan man udtaler ordene. Medarbejderne har også fået viden om dansk kultur og det danske samfund, og det er de glade for, fordi det gør det lettere at blive integreret og forstå de danske traditioner. For eksempel har de hver gang sunget 'I østen stiger solen op', fordi undervisningslokalet vender mod øst, og det har kursisterne sat pris på," forklarer hun.
Ifølge Helene Arvé Christensen har det været en stor fordel, at undervisningen er foregået hos AVK, fordi det var trygt for den enkelte, og samtidig gav det medarbejderne en fornemmelse af, at være en del af et hold. De kom til at lære hinanden bedre at kende og fik et netværk.
Håbet er, at medarbejdernes positive indstilling til danskkurset kan være medvirkende til, at flere medarbejdere får lyst til at deltage på et kursus.
Mere selvhjulpne
"Nogle medarbejdere går måske og gemmer sig lidt og får andre til at hjælpe sig. Og det vil helt sikkert være godt for dem og også for virksomheden, at de kan selv. På danskkurset har de for eksempel lært at indtaste data i nogle af vores systemer, så de bliver mere selvhjulpne. Jo bedre man er, og jo mere man forstår, jo bedre kan man også råbe vagt i gevær, hvis man ser en fejl," understreger Helene Arvé Christensen og fortsætter:
"I sidste ende optimerer vi kvaliteten af deres arbejde, fordi det bliver lettere for dem at spørge, og det bliver lettere for dem at forstå og læse de instruktioner, vi har. De bliver mere trygge ved at spørge en kollega. Jo mere man kan få ryddet sprogbarrieren af vejen, jo lettere vil det være at samarbejde med de danske kolleger."
Danskkurset er lavet i samarbejde med Sprogcenter Midt i Skanderborg.
"Virksomhedskonsulenten fra sprogcentret har været positiv og fleksibel, og stort set alt har kunnet lade sig gøre, så det har været nemt. Og med underviseren har det også været nemt, for man kan mærke, at hun brænder for sit fag og kan sit kram. Hun vil virkelig gerne have, at medarbejderne får en masse ud af undervisning, som de kan bruge, både hos os og i deres fritid, så det har fungeret upåklageligt," siger Helene Arvé Christensen.