Morfar-titlen har ændret livsstilen
Lars Storgaard var på jagttur i de spanske bjerge og tog en beslutning
ULSTRUP Er det Lars Storgaard, som står derovre? Sådan kan man tænke, når man i denne tid møder en markant mindre Storgaard, der har tabt 30 kilo over de seneste måneder.
Den 59-årige konservative 2. viceborgmester i Favrskov Kommune, politiassistent ved Østjyllands Politi, storvildtjæger og nybagt morfar har skruet på nogle knapper, som han følte, der var behov for at justere.
Op på bjerget
"Jeg var på jagt i nogle spanske bjerge i december 2019. Viljen til at bevæge mig op i højderne har jeg altid haft, men det var begyndt at tage længere tid end nødvendigt," siger Lars Storgaard, da vi mødes kort før Ulstrup Løbet 2020, som han også lige skal prøve kræfter med i sin nuværende, slankere form.
Fotograferet fra siden
Beslutningen om at tabe vægt kom for alvor, da han efter en optræden på en scene, så de billeder, som var taget.
"Du ser dig selv i spejlet hver dag, uden at kunne se forandringer. Men da jeg blev fotograferet lige fra siden oppe på scenen, så tænkte jeg: Er det virkelig mig – og det var det," siger han.
Mave og øje
Nu bliver der fokuseret på kosten i form af kød, fisk, æg og grøntsager og så med en skelen til indtaget. Dermed er vægten reduceret fra 132 kilo til 102.
"Men jeg er ikke kommet helt derhen, hvor maven siger stop, før øjnene gør det. Men jeg arbejder på det," lyder det med et overskud i stemmen.
Vejrtrækningen er blevet meget lettere.
På patrulje med de unge
Det har de også oplevet på Politigården i Aarhus, hvor Lars Storgaard siden politireformen i 2007 har haft sin plads på politiets vagtcentral.
"Nu er de unge kolleger begyndt at lokke mig med på patrulje torsdag og fredag. Vi kører tilsyn med forsamlingsforbuddet i Aarhus midtby. Patruljearbejdet er ikke helt gået i glemmebogen, og det er meget sjovt, at jeg kan være far til de yngre kolleger."
Motionen er nu blevet en stor del af Storgaards hverdag.
"Jeg lagde ud med ét minuts løb, fem minutters gang og så videre. Nu kan jeg faktisk løbe én time uden pause," konstaterer han, som gerne vil fortælle, da han som yngre nuppede de fem kilometer på blot 18,17 minutter. Politiets krav var 27 minutter for samme distance.
Parkerer langt væk
Der bliver også spadseret en del.
"Jeg forsøger at nå plus 10.000 skridt om dagen, blandt andet ved at parkere bilen ved mit jagtbureau her i Ulstrup, 600-700 meter fra bopælen."
Det tager lige nøjagtig 6 minutter og 30 sekunder at gå hen til bilen, har han regnet ud.
"Og selvom jeg skal køre i den en time senere, så parkerer jeg den alligevel der. Det giver ekstra skridt."
Det første barnebarn
Coronakrisen ændrede Lars Storgaards daglige vaner.
"Pludselig skulle vi ikke køre til fysiske møder i kommunen. Den tid, jeg sparede, kunne jeg bruge på motion."
I juni kom så den helt store motivation til at tabe sig, fortæller Lars Storgaard.
"Mit første barnebarn kom til verden den 20. juni. Så nu er jeg blevet morfar," siger han med tydelig stolthed i stemmen.
"Når han vokser op, skal jeg jo kunne tumle ham, spille fodbold, fiske og gå på jagt med ham. Så du er nødt til at ændre kurs, for at få de år med også," lyder det fra Lars Storgaard.