Fortsæt til indhold

Søren Ryge og hans slægt

Nyt nostalgi-magasin har Søren Ryge Petersen i spalterne i det første nummer

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

?Tv-værten og haveeksperten Søren Ryge Petersen og hans jyske bondeslægt er hovedhistorien i et helt nyt magasin fra fra Egmont Publishing, Danske skæbner & eventyr, der er planlagt til at udkomme seks gange årligt og som rammer lige ned i nostalgibølgen.

”Det giver livet en ekstra dimension at vide hvor jeg selv, mine børn og mine børnebørn stammer fra”, fortæller Søren Ryge Petersen til Danske skæbner & historier.

“Når jeg selv bladrer i min lokale avis, stopper jeg altid op, når der bliver vist billeder af lokalområdet fra før i tiden. Der ligger en guldgrube af billeder og historier rundt om i landet. Historien om Søren Ryge Petersen er jo utrolig fin, og vi håber, at folk i hele landet, men selvfølgelig i særlig grad fra Djursland og omegn vil finde den spændende og vedkommende,” siger chefredaktør og bladchef i Egmont Publishing, Marianne Gram.

Danske skæbner & eventyr henvender sig med alle ‘kan du huske'-historierne, billeder og en brevkasse om slægtsforskning, primært til den lidt ældre målgruppe.

De fleste historier i den nye udgivelse tager udgangspunkt i menneskeskæbner – både kendte mennesker og almindelige menneskers liv.