45 millioner kroner skal forbinde Hinnerup og Søften
Ny vej med bro ved nybyggeriet Humlehaven skal føre trafik udenom Hinnerup og ned til Århusvej ved Søften.
Man slår en del bygge-fluer med ét smæk ved at Favrskov Kommune både byggemodner, anlægger ny omfartsvej og laver cykelsti ved Humlehaven i det østlige Hinnerup.
Byrådet skal tirsdag beslutte om der skal bruges omkring 45 millioner kroner i alt på projektet, der samtidig vil skaffe en omfartsvej fra Engelbjerggård til Århusvej.
Først og fremmest er der tale om en anlægsbevilling til byggemodning af 30 boligparceller i Humlehaven i Hinnerup. Det vil være tredje etape af byggemodningen.
Dernæst en forlængelse af Engelbjerggård frem til Århusvej via Rønbækvej og en dobbeltrettet cykelsti, der vil forbinde Hinnerup med Århusvej, via Rønbækvej. Samtidig skal krydset ved Århusvej have svingbaner og signalanlæg.
Der bygges en dobbeltrettet cykelsti på strækningen fra byggemodningen til Rønbækvej (markeret med rødt på illustrationen) og en dobbeltrettet cykelsti langs Rønbækvej til Århusvej (markeret med grønt på illustrationen).
Byggemodningen skal efter planen udføres fra juli 2017 frem til efteråret 2018.
Anlæggelsen af den nye vej med bro og cykelsti skal efter planen stå færdig i slutningen af 2019.
Trafik-fluer klaskes
Der er en del trafik-fluer der bliver løst med med projektet.
Først og fremmest føres en del biler væk fra krydset Ådalsvej og Herredsvej ved Rønbækskolen og de nye bebyggelsers trafik føres ned til Århusvej, istedet for gennem Hinnerup. by.
Komunen sparer penge ved at bruge overskudsjorden fra byggemodningen i vejbyggeriet i stedet for at skulle betale for at komme af med den.
Der spares byggepladsomkostninger, som kun skal afholdes èn gang.
Og den samlede anlægsperiode forkortes.
Sparer en fjerdedel trafik
En trafikberegning fra 2016 viser en daglig gennemsnitlig reduktion fra 5.860 biler til 4.650 biler svarende til 20 procent ved Rønbækskolen ved forlængelse af Engelbjerggård via Rønbækvej til Århusvej.
Andre planer er i gang
I området øst for Rønbækvej, mellem Rønbækvej og LMO er der samtidig planer om nyt et byggeri, kaldet Søften Nord.
Det skal besluttes i den kommende kommuneplan, om der skal bygges ved LMO.
Samtidig har man gang i en midtbyplan for Hinnerup, der snart skal i høring.