Favrskovs Naturperler trak folk langvejs fra
Den nye geocach-rute i Favrskov kom godt fra start
En lørdag formiddag er det sjældent, at en indvielse kan trække 60-70 mennesker til. Men det skete på Naturværket i Hinnerup.
Nok fordi det handler om mennesker, der gerne rejser langt for at dyrke deres ”sport”, geocaching.
Skattejagt
Hvad er geocaching så for noget? En blanding af turistguide-ning, skattejagt og orienteringsløb,som kører via GPS og internettet.
”geo” er noget med jord, og ”cach” betyder noget med ”midlertidigt gemmested”.
Anne på 10 år er fuldbefaren. Hun forklarer fremgangsmåden således:
”Du skal bruge en GPS. Så henter du koordinater på internettet til den cach, du vil finde. Så starter du bare,” lyder det.
Når man så finder den ønskede, skjulte cach, skriver man i log-bogen, og man kan tage en lille billig ting, hvis man selv lægger en tilsvarende.
Turistguide i udlandet
”Det er sjovt at komme ud i naturen sammen med familien og vennerne,” fortæller Anne, der har brugt geocaching i Frankrig, Sverige og Tyskland. Anne og familien bruger også cach-ruter som turistguides i udlandet. De lokale, som har lagt dem ud, har jo valgt steder, som de selv synes godt om.
Rejst 50.000 kilometer
En sidegren af geocaching handler om at sende genstande rundt i verden. Man anskaffer sig et ”hundetegn”, som bliver registreret på nettet. Det kan man så anbringe i en cach sammen med en ting og en besked som f.eks.: ”Denne bamse skal besøge så mange fyrtårne som muligt.” Den bliver så fragtet rundt, og man kan hele tiden registrere, hvor den befinder sig.
”Jeg har en legofigur, som jeg satte ud i Grønland. Den har nu taget en tur på 50.000 km,” fortæller en af de garvede, Lillibay.
Kom og kig
Det var formanden for udvalget for teknik og miljø, Kurt Andreassen, der holdt åbningstalen, hvor han glædede sig over, at Favrskov nu fik 36 nye mål og takkede de mange lodsejere, der har bakket op.
”Men det skal ikke kun være for os selv. Jeg håber da, at der også kommer folk fra andre kommuner,” sagde formanden.
Og det sidste tydede fremmødet på startdagen på.