Fortsæt til indhold

"Bygningen er voldsomt nedslidt"

Den gamle sal på Risskov Bibliotek skal i 2022 renoveres

Samfund
Trille Skøtt-Jensen

Renovering I budgetforliget for 2020, der torsdag blev indgået i Aarhus byråd, er der afsat 2,125 millioner kroner til renovering af Risskov Bibliotek. Pengene er på forhånd afsat på budgettet i 2022.

"Jeg er da meget glad for, at vi nu får mulighed for at give borgerne i Risskov en bygning, der er moderniseret og lever op de til krav, som vi har i dag. Som bygningen er nu, er den voldsomt nedslidt," siger Troels Vestergaard, der er leder af drift og ressourcer på Aarhus Bibliotekerne.

Bygningen er den gamle barak-bygning, der i dag bruges af borgere og foreninger til blandt andet møder.

"Bygningen bliver brugt rigtig meget af lokalbefolkningen, så det har længe været et ønske, at vi kan få midler til at renovere bygningen, så den lever op til de krav, der er i dag til et moderne bibliotek og medborgercenter," siger Troels Vestergaard til Lokalavisen Aarhus.

Dårlig akustik og nye toiletter

Han nævner, at blandt andet akustikken i dag er meget dårlig i bygningen.

"Og så skal bygningen leve op til de miljøkrav, som vi i dag har til bygninger," siger han.

Der skal blandt andet lægges en nyt tag på og laves nye toiletter. Men en helt færdig køreplan for byggeriet er der ikke endnu.

"Vi har jo lige fået at vide, at bevillingen er der. Vi har lavet et stykke forarbejde, og nu skal vi så til at kigge mere på, hvordan vi kommer videre," siger lederen.

Udover de 2,125 millioner kroner har Risskov Bibliotek selv sat 800.000 af til renoveringen, så der i alt er tre millioner kroner til renovering.

Men som det ser ud nu, er det altså først i 2022, at renoveringen kan påbegyndes.