"Kræft kan ramme alle, og det er ret skræmmende"
20. oktober slår 18-årige Cecilie Laursen dørene op til et stort loppemarked i Hørning Hallen
Hørning Hvorfor arrangerer en kun 18-årig ung kvinde et stort loppemarked i Hørning Hallen til fordel for Knæk Cancer? Jo, det er egentlig enkelt:
"Alle kender nogle, som har haft kræft, og det kan jo ramme alle. Det er altså ret skræmmende. Jeg kan ikke selv finde en kur, men jeg kan støtte, så andre kan," lyder det fra Cecilie Laursen, der oprindeligt er fra Stilling.
Loppemarkedet finder sted 20. oktober klokken 10-15. Cecilie Laursen har sat 60 stadepladser til 200 kroner stykket til salg. Desuden vil det koste 20 kroner i entré. Alle pengene går til Knæk Cancer.
En hjælpsom sjæl
Der er sikkert mange, som har haft tanken: "Vi må gøre et eller andet for at samle ind," men hvor det blot er blevet ved tanken. Sådan er det ikke med Cecilie Laursen.
Jeg har vist bare altid været sådan en person, som hjælper andre fremfor at sidde derhjemme foran computeren
"Jeg har vist bare altid været sådan en person, som hjælper andre fremfor at sidde derhjemme foran computeren. Da jeg var 14 år, solgte jeg eksempelvis mine ting og gav pengene til dyreværnet," fortæller den unge kvinde, som desuden kommer fast i Ungdommens Røde Kors i Viby hver torsdag for at tilbringe tid med nogle 4.-5.-klasses piger, som har brug for selvværd og succesoplevelser.
Der skal helst ske noget
Idéen lige præcis til loppemarkedet i Hørning opstod, da hun sidste år blev hofteopereret og var sygemeldt i seks uger.
"Jeg havde pludselig masser af tid, og nu er jeg altså sådan en person, som helst skal have et projekt i gang hele tiden - jeg kan bedst lide, hvis der altid sker noget," siger hun og fortsætter:
"Og så har jeg i forvejen tit haft en stand på loppemarkeder med min mor. Det har været vores måde at være sammen på, og det har været virkelig hyggeligt. Så der opstod idéen til lige netop det her."
Men er du slet ikke overvældet af den store opgave?
"Overhovedet ikke. Selvfølgelig er der en del at holde styr på, men jeg tager tingene, som de kommer. Jeg håber selvfølgelig, at der bliver travlt med mange gæster. Jeg har i hvert fald kaldt kusiner og søster på arbejde," siger Cecilie Laursen, som leger med tanken om at gøre loppemarkedet til en tilbagevendende begivenhed.