Strandskolen skal have ny skoleleder
Jesper Kousholt stopper som skoleleder på Strandskolen i Risskov for at blive skolechef i Randers Kommune
Strandskolen i Risskov skal på udkig efter en ny skoleleder. Den lokale folkeskoles nuværende leder Jesper Kousholt har opsagt sin stilling, fordi han er blevet ansat som skolechef i Randers Kommune. Her får han ansvaret for 19 folkeskoler, specialskoler og Randers Læringscenter.
"Det er simpelthen en så spændende stilling, at jeg ikke kunne lade være med at prøve at søge den," forklarer Jesper Kousholt og tilføjer straks:
"Jeg har været enormt glad for at være på Strandskolen og er enormt stolt over det kæmpe stykke arbejde, som elever, forældre og medarbejdere har lavet i min tid. Strandskolen er det foretrukne valg i lokalområdet og en skole i en god og positiv udvikling på mange områder. Vi er blandt andet ved at blive den første kommunale Verdensmål-skole i Aarhus Kommune og arbejder på at inkorporere verdensmålene så mange steder som muligt," fortæller Jesper Kousholt.
Brug for kontinuitet
Strandskolen har været ramt af elevtilbagegang i en periode, men den afgående skoleleder er overbevist om, at udviklingen er ved at vende.
Den holdning deler skolebestyrelsesformand Heidi Printzen Christensen, som ærgrer sig over, at Strandskolen skal have ny skoleleder.
"Jeg har selvfølgelig sagt tillykke til Jesper, men vi er kede af, han stopper. Det var ved at blive rigtigt godt, efter vi har haft en del lederskift igennem årene. Skolen har brug for kontinuitet i ledelsen," siger Heidi Printzen Christensen.
Jesper Kousholt har været skoleleder på Strandskolen siden januar 2016 og fortsætter frem til udgangen af maj, indtil han 1. juni tiltræder sit nye chefjob i Randers Kommune.
Bliver i Aarhus
Familien bliver dog boende i Aarhus, hvor hans hustru arbejder på Aarhus Universitet og børnene går i skole. Den yngste på 13 skal i 7. klasse, den mellemste på 16 skal til at begynde på Egå Gymnasium, og den ældste på 21 skal til at begynde på universitetet.
"Vi er enormt glade for at bo i Aarhus og flytter til august i et byhus i Øgaderne," fortæller den afgående skoleleder, som i den sidste måned vil bruge sin tid på at overdrage sine opgaver.
Viceskoleleder Gitte Nielsen bliver konstitueret som skoleleder, når Jesper Kousholt fratræder stillingen.
Der går 654 elever på Strandskolen i Risskov.