Pedal-Ove død: Kom på sit dødsleje med sidste besked til sin søn
Pedal-Ove, der blev kendt i forbindelse med en af Danmarkshistoriens mest omtalte drabssager, er død
Ove Hansen, bedre kendt som Pedal-Ove, er i en alder af 75 død af en slem lungebetændelse efter kort tids sygdom.
Det skriver TV 2, der har været i kontakt med sønnen Mads Hansen.
Lørdag valgte Pedal-Ove at stoppe behandlingen for at få fred. Hans sidste ord handlede om drabet på sin ekskone, Brita Hansen, som forsvandt i december 1981 og blev fundet død et halvt år senere i havnen i Frederikshavn.
"Du skal bare vide én ting. Det var ikke mig, der slog din mor ihjel. Det er en anden idiot, der har gjort det," sagde Pedal-Ove på dødslejet til sin søn, skriver TV 2.
Dømt og frikendt
Pedal-Ove blev anholdt og sigtet for drabet på sin ekskone, efter hun forsvandt 12. december 1982. Tre måneder senere blev han løsladt på grund af manglende beviser, men da Britas lig blev fundet i havnen i Frederikshavn 11. juli 1982, blev Ove Hansen fængslet igen og senere idømt 12 års fængsel for drab ved kvælning.
Han blev prøveløsladt i 1989. To år senere blev sagen genoptaget, efter DR havde gravet i sagen, og i 1992 blev Pedal-Ove frikendt og tilkendt en erstatning på 5,4 millioner kroner.
Pedal-Ove har hele tiden fasthold sin uskyld, men sagen trak for nylig igen overskrifter, da en ny bog og TV-dokumentar såede tvivl om hans uskyld.
jr