Ny vej skal give hurtigere rejsetid i Aarhus Nord
Rådmand Bünyamin Simsek vil bygge en ny vej mellem Viborgvej og Djursland-motorvejen
Rådmand for Teknik og Miljø, Bünyamin Simsek ønsker at bygge en ny vej, der forbinder Viborgvej med Djursland-motorvejen. Vejen skal lede en del af trafikken udenom Skejby, der er plaget af trængselsproblemer. Mange holder i kø på rampen fra Randersvej til Paludan Müllers Vej og på Blomstervej og Bysmedevej i Tilst. Trafikken presses også gennem landsbyen Kasted, hvor der er meget gennemkørende trafik, oplyser Teknik og Miljø i en pressemeddelelse.
”Det er afgørende vigtigt, at vi begynder at gøre noget ved de trængselsforbindelser, der er flere steder i Aarhus og ikke mindst i Skejby. Kommuneplanen har allerede reserveret en vejforbindelse fra Bredskiftevej til Paludan Müllers Vej ved Agro Food Park. Det vil være oplagt at forlænge denne vej helt op til Søftenvej. De særligt trafikbelastede veje i området kan aflastes, og vi kan skabe et vejsystem med bedre adgang til Universitetshospitalet og Agro Food Park,” siger Bünyamin Simsek.
Byudvikling i Tilst og Brendstrup
Rådmanden vil foreslå byrådet at sætte gang i forundersøgelser af vejforbindelsen mellem Viborgvej og Djursland-motorvejen. Vejen vil samtidig give mulighed for byudvikling omkring Tilst og Brendstrup.
”Jeg vil foreslå byrådet, at vi igangsætter en helhedsplanlægning, der muliggør byudvikling nord og syd for Marienlystvej. Byudviklingen kan bidrage til finansiering af vejforbindelsen og ved at arbejde med vejforbindelse og byudvikling samtidig, sikrer vi mest mulig synergi mellem de to dele,” siger rådmanden.
Business Park Skejby, der repræsenterer virksomheder i området, er glad for rådmandens forslag:
”Den nye vej vil spare tid for virksomhedernes mange ansatte. Vi har regnet ud, at medarbejderne i området i 2017 brugte mere end en million timer på at holde i kø. Det er klart, at alt, der kan nedbringe dette tal, kan betyde bedre indtjening og sparet tid og frustrationer for den enkelte ansatte, så sammen med andre tiltag er vejen et vigtigt bidrag. Derudover vil den nye vejforbindelse hjælpe med afviklingen af den øgede trafikmængde af medarbejdere, patienter og pårørende til det udbyggede nye supersygehus i Skejby," siger Business Park Skejbys næstformand Wilhelm Pedersen i pressemeddelelsen fra Teknik og Miljø.
jr