René tager bus 1A hver morgen: Man skal sparke sig forbi syv-otte mennesker for at komme ud
René Pedersen har brugt offentligt trafik til og fra arbejde i tyve år. Siden januar har han dog oplevet, at bus 1A mod Kolt i morgentrafikken er urimeligt proppet med passagerer
busbøvl Hver morgen klokke 07.05 tager René Pedersen bussen fra sin bolig i Vestervang ved Botanisk Have og ud til sin arbejdsplads på Hasselager Allé i Viby.
"Jeg er stor tilhænger af den offentlige trafik, som jeg har benyttet i 20 år. Jeg har ikke ejet en bil i den tid, jeg har boet i Aarhus," siger René Pedersen.
Første del af turen med bus 5A går let, men når han på Harald Jensens Plads stiger på bus 1A mod Kolt, har han siden nytår fået en helt anden oplevelse, hvor overfyldte busser især ved forsinkelser, ifølge René Pedersen er blevet hverdag.
"Jeg forventer ikke, at bussen skal være halvtom om morgenen overhovedet ikke, men det her er for meget. På normale morgener er 1A stort set fuld, når den kommer her (på Harald Jensens Plads, red.), så skal man stå op, det er så, hvad det er. Så kommer vi ud til Viby Torv, og så er der nok 20-30 mennesker, der gerne vil med, og så er det vi bliver rigtig pressede, for så står vi i stimer inde i bussen," siger René Pedersen.
Han har flere gange forsøgt at gøre Midttrafik opmærksom på problemet uden held.
"De siger er bare, der er mange mennesker om morgenen. Det kan de ikke gøre noget ved, men de bliver vel nødt til at reagere, hvis det er hver eneste morgen," siger René Pedersen
Der er for proppet til at sidde ned
Torsdag morgen, en grå men tør en af slagsen, er der også godt fyldt i den 18 meter lange ledbus 1A, som René Pedersen stiger ind præcis klokken 07.34. Han finder sig en ståplads ved billetautomaten forrest i bussen.
Efter kort tid bliver det tydeligt, at det ikke kun er René Pedersen, som ofte oplever bus 1A mod Kolt som fyldt. Da to unge mænd stiger ind, siger den ene til den anden, "der er alt for proppet til at sidde ned nu." Ordene kommer fra Tue Bjergløff, som jævnligt tager bus 1A klokken 07.34 eller den efterfølgende 07.44 i morgentrafikken.
"Komforten i bussen er ikke særlig god, bussen plejer altid at være godt proppet her om morgenen," siger Tue Bjerløff.
Efter bussen når Viby Torv, er der også denne torsdag godt fyldt op, og passagererne står tæt i midtergangen. Komforten er hovedsageligt til for de siddende passagerer. En af de disse heldige er Mona Hedeager.
"Jeg tager den her bus hver dag på arbejde, der er altid godt fyldt op, og altid mange der står op," siger hun.
Ifølge Mona Hedeager er trængsel i bussen dog værst i starten af en uge.
Midttrafik: Der vil føles overfyldt for mange kunder
René Pedersen har flere gange klaget til Midttrafik, over det, han oplever som overfyldte busser i morgentrafikken. Hos Midttrafik anerkender man kritikken fra René Pedersen, men mener ikke, at det er et dagligt problem på linje 1A i morgentrafikken.
"Jeg kan godt bekræfte, det han siger, men jeg ved, det ikke er noget, der sker hver eneste dag," siger Martin Dalsgaard, dataanalysemedarbejder ved Midttrafik.
Siden nytår har der være tællere i samtlige bybusser. Midttrafik regner fortiden med en målestok på 75 procent af bussens kapacitet, som grænsen for, hvornår bussen betegnes som meget fyldt.
På René Pedersen afgang med 1A klokken 07.34 skete det senest tirsdag, hvor 107 ud af ledbussens 136 pladser var besat, da bussen forlod Viby Torv. I alt har René Pedersens afgang krydset 75 procentgrænsen tre gange siden januar.
"Jeg er sikker på, at for nogle mennesker vil det virke overfyldt væsentlig før. Det er naturligvis forskelligt fra person til person, hvornår det føles fyldt. Det vil sikker også betyde meget, om man står op eller ej," siger Martin Dalsgaard.
Vil ikke tage bil
Da René Pedersen stiger ud på Hasselager Allé, er der stadig godt fyldt op i bussen. En enkelt passager må fra midten af bussen skubbe til de andre passagerer for at nå udgangen i tide. Et problem René Pedersen kender til.
"Jeg synes faktisk, det er er mest irriterende, hvis man står inde midt i bussen, så skal man sparke sig forbi syv-otte mennesker. Det er okay en gang imellem, men ikke hver morgen, og det har været sådan de seneste to måneder", siger den rutinerede buspendler.
For René Pedersen er hverken det at møde tidligere eller tage bil en mulighed.
"Jeg møder allerede tidligere. Den bus jeg skal med nu, er der cirka 07.45, hvis alt kører rigtig. Jeg skal møde klokken 8. Skal jeg møde en halv time tidligere eller hvornår? Så bliver det skruen uden ende."
"Jeg kunne også sagtens tage bil. Det er den nemme løsning, og det er der mange af mine kolleger, der gør. Det, synes jeg bare ikke, kan være rigtigt. Så er den offentlige trafik ikke god nok, hvis man skal tage bil, fordi der ikke er plads til en om morgenen," siger han.
Undersøger nye belægningsgrænser i foråret
Der er ikke aktuelle planer om at indsætte flere busser i morgentrafikken på linje 1A, men måske er der alligevel håb for René Pedersen og andre, der mener, der er for meget trængsel i busserne. I foråret vil Midttrafik undersøge, om deres 75 procents belægningsgrænse, før en bus bliver karakteriseret som meget fyldt, er for høj.
"Vi har et projekt kørende i foråret, hvor vi skal undersøge, hvor mange der reelt kan være i busserne, før passagererne vil begynde at betragte dem som overfyldte. Vi ved, at selvom en bus for eksempel er indregistreret til 67 personer, så vil mange kunder kigge efter et alternativ, væsentlig før vi når den grænse," siger Martin Dalsgaard fra Midttrafik.
Nye grænser er der behov for, hvis Midttrafik igen skal gøre René Pedersen til en tilfreds kunde. Antallet af passagerer på busturen torsdag morgen, beskriver han som i den lave ende af en gennemsnitlig dag.
"Når det er sådan her hver dag, så er det for slemt. I dag var bussen ikke engang forsinket, hvilket ellers øger problemet. Det her burde være en regnvejrsmorgen, hvor der ikke er nogen, der gider at cykle. Så det er okay, hvis det er sådan en gang i mellem. Der skal ikke nødvendigvis være siddepladser til alle, men vi skal kunne stå nogenlunde fornuftigt og kunne komme ud," siger han, inden han går de sidste få hundrede meter på arbejde.