Fortsæt til indhold

Har du 9,8 mio.? Så kan du købe politistationen

Både lokale og udenbys bud på den tidligere politistation på Adelgade

Samfund
Claus Sonne

Der har været fremsat købstilbud på den nu tidligere politistation på Adelgade fra flere interesserede købere, men tilbuddene har været for lave.
Læs også: Skanderborg Kommune sælger rådhus

“Jeg vil endda sige væsentligt for lave i forhold til de 9,8 mio. kr., bygningen er sat til,” siger Paul Mühl fra Nybolig Erhverv Aarhus, der sælger bygningen for Statens Ejendomssalg A/S, også kaldet Freja Ejendomme.
De købere, der hidtil har vist interesse for politistationen, der blev opført i 1860 og indeholder et samlet erhvervsareal på 1230 kvadratmeter, har haft planer om at indrette enten kontorer eller boliger. Den sidste del ligger dog ikke lige til højrebenet.
“Med de mange restriktioner, der er på den fredede bygning, er der flere udfordringer forbundet med at omdanne den til beboelse, det må vi erkende. Så det er en spændende, men også 'bøvlet' bygning at sælge,” konstaterer Paul Mühl.
Der har været både lokal og udenbys interesse for politistationen, og selv om prisen ikke er nagelfast, skal man deropad.
“Det er jo ikke sådan, at Freja Ejendomme pinedød skal sælge her og nu,” siger Paul Mühl.