Fortsæt til indhold

Nye rækkehuse i Højbjerg er revet væk

Tre mænd er gået sammen om at starte egen virksomhed, hvor boligprojekter er i fokus

Samfund
Camilla Kjærgaard Olesen

byggeri Saralyst Ejendomsudvikling A/S er lige startet. Det er Thomas Duedahl, Ole sand Petersen og Metin Aydin, der står bag det nye selskab.

Firmaet har rødder i Højbjerg og beskæftiger sig med opkøb af ejendomme, udvikling af dem og salg af boligprojekter.

Trekløveret bag det nye boligselskab. Fra venstre: Thomas Duedahl, Ole sand Petersen og Metin Aydin.

Det første er allerede i fuld gang. Trekløveret er i dag sammen i et kontorfællesskab, der holder til på Saralyst Allé 57, og det er erhvervsbygningen på lige præcis den grund, der bliver revet ned og omdannet til boliger. De kommer til at gå under navnet Kridthøj Huse, da de bliver placeret på hjørnet ved Saralyst Allé og Kridthøjvej.

Den eksisterende bygning bliver revet ned i april i år, og så går man ellers i gang med at bygge seks rækkehuse.

"Rækkehusene bliver i to plan, og vi har givet den gas i forhold til indretningen og byggestilen. Vi synes selv, at vi har lavet et interessant byggeri med en stærk karakter. Overetagen hænger ud over underetagen, og altanen på førstesal er vinklet mod eftermiddagssolen, ligesom vi har forskudt husene, så de ikke bare ligger på en snor," siger Metin Aydin, der er arkitekt på projektet og har stået for de store linjer.

Revet væk

Det er ikke kun trekløveret bag boligprojektet, der er begejstret for idéen. Det er borgerne i Højbjerg også.

"Før vi overhovedet har sat husene til salg, er fire ud af de seks allerede solgt. Vi lagde projektet op på vores hjemmeside og de sociale medier og i løbet af meget kort tid, havde vi allerede 15, der var interesserede. I løbet af et par dage var de første solgt," siger Metin Aydin og fortsætter:

"Men husene er også meget attraktive. Der er ikke andre nye rækkehuse til salg i Højbjerg, så der er mange, der synes, projektet er interessant."

Direktør i Saralyst Ejendomsudvikling A/S, Thomas Duedahl har tidligere arbejdet som direktør i et rådgivende ingeniørfirma, og for ham var det helt naturligt at starte det nye ejendomsselskab.

"Jeg har længe været på udkig efter projekter som det her. Jeg tænker naturligt i de her baner, og beliggenheden her i Højbjerg er jo helt fantastisk," siger Thomas Duedahl.

Flytter nyt sted hen

Kontorfællesskabet på Saralyst Allé rykker med nedrivningen af bygningen til Holmevej 180 ved Rundhøj. Alle andre, der er med i fællesskabet flytter med til de nye lokaler, så udover Saralyst Ejendomsudvikling A/S bliver Hellum + HAIK arkitekt- og ingeniørkontor, Calceku Ingeniørfirma, Psykolog Nette Nord, Dorte Margrethe fysiurgisk massør, Annette Bluhme zoneterapeut og kostvejleder en del af domicilet.

Der bliver sydvestvendt altan på de nye huse i Højbjerg.

De tre mænd har med deres nye selskab ambitioner om at lave endnu flere af den slags projekter. De kommer til at have deres hovedfokus i Aarhus og Østjylland, men er der andre gode og oplagte muligheder andre steder i landet, slår de gerne til.