Fortsæt til indhold

250 Hørning-børn på cykel til Vestermølle

Den anderledes undervisning var en stor succes

Samfund
Arkiv

Flagene var hejst, og efterårssolen skinnede, da alle elever fra 4., 5. og 6. klasserne på Bakkeskolen i Hørning brugte en skoledag til Vestermølle ved Skanderborg Sø.

Med lærer Lars Kruchov Thomsen som koordinator for 12 kolleger fik 250 børn ikke blot en anderledes skoledag, men også god motion på cykel ud og hjem. I alt godt 20 km.

På Vestermølle var børnene på tværs af klasse og årgange opdelt i 16 hold, som efter et nøje tilrettelagt program var på guidede rundvisninger med medlemmer af Møllelaugets bestyrelse. På andre tidspunkter kunne eleverne deltage i små kurser.

I Vestermølles ny smedje havde Niels Otto Madsen gang i esse og ambolt, mens Lennart Frederiksen samlede børn med fiskestænger på anløbsbroen. Andre grupper malede med Vestermølle-okker eller arbejdede med historie i Virtuelt Museum. Ind imellem blev der også tid til en gang fodbold og snobrødsbagning . Børnene ”kropsæltede” en blanding af Vestermøllemel, vand, salt og gær i små plastposer på kroppen.

”Det var en succes, og vi kommer igen næste år," siger Lars Kruchov Thomsen.

cns