Fortsæt til indhold

Lagkagehuset rykker ind hos supermarked i Galten

Bagerkæden har netop åbnet butik i SuperBrugsen, og kunderne tog godt imod

Samfund
Erland Rasmussen

Den højprofilerede bagerkæde, Lagkagehuset, har åbnet butik i Galten.
Lagkagehuset er simpelt hen rykket ind på det areal, SuperBrugsen tidligere brugte til supermarkedets egen kiosk- og bageriafdeling.
I forbindelse med den store udvidelse og modernisering af SuperBrugsen undersøgte man forskellige løsninger, oplyser uddeler Brian Kamper, SuperBrugsen i Galten.
“Vore undersøgelser viste, at kunderne efterspurgte et andet brødkoncept, og da vi har kolleger i SuperBrugsen, der har gode erfaringer med Lagkagehuset, så kom vi i dialog med kæden og fik en aftale,” uddyber Brian Kamper, som understreger, at Lagekagehusets koncept passer glimrende til den opprofilering, som SuperBrugsen selv har gennemgået i Galten.
Butikschef Maria Milo, Lagkagehuset i Galten, forklarer, at Lagkagehuset har etableret sig på tilsvarende vis andre steder i landet.
“Vi er begyndt at gøre det blandt andet i Aalborg i et supermarked, hvor det også fungerer fantastisk godt. Ideen er, at det gør det muligt for os at etablere os i mindre byer også,” siger hun.
Der var fortsat travlhed i Lagkagehuset, da Lokalavisen lagde vejen forbi et par dage efter åbningen tirsdag 9. august.
“Vi har haft en kanon åbning. Og selv om vi havde regnet med, at det gik godt, så er det gået meget bedre end forventet,” oplyser Maria Milo.
Der er ingen produktion i Lagkagehuset i Galten, men forretningen får friske leverancer fra henholdsvis Silkeborg og Viborg flere gange om dagen.
Der er 14 ansatte hel- og deltid. Lagkagehuset i Galten har åbent 7-18 alle ugens dage.