FV2019: Rønde var tre timer hurtigere end Løkke
VID Djurs Gymnasier og Rønde Gymnasium startede valgkampen tirsdag formiddag - tre timer senere stod statsministeren på Folketingets talerstol og uskrev valg til afholdelse 5. juni
Arrangørerne af tirsdagens valgkampmøde i klokken 10 i Rønde Idrætscenter, Rønde Gymnasium og VID Djurs Gymnasier, ramte plet, næsten.
For tre timer efter mødet udskrev statsminister Lars Løkke Rasmussen folketingsvalg til afholdelse Grundlovsdag 5. juni, der også er lig med Fars Dag.
Dermed valgte Løkke Rasmussen den hårde vej. En lang og opslidende valgkamp i håb om, at han og den borgerlige fløj kan nå at komme i tilpas sync med vælgerne, så de for den borgerlige fløj meget dystre meningsmålinger kommer til at se bedre ud, når vi når Grundlovsdag.
Britt Bager til København
Venstres politiske ordfører Britt Bager, der er opstillet i Djurskredsen, nåede vælgermødet i Rønde Idrætscenter.
En del af eftermiddagen tilbragte hun på Torvet i Grenaa sammen med Leif Lahn Jensen (S), MF, og ligeledes opstillet i Djurskredsen, men klokken 15 flyver hun til København.
Senere på dagen venter der et par debatter på diverse tv-kanaler.
"Først 12.45 fik jeg en melding om 'rød alarm' på min telefon, så vidste jeg, at nu var det tæt på. Det er naturligvis kun statsministeren og meget få andre, der ved, hvornår der bliver udskrevet folketingsvalg, heriblandt er ikke den politiske ordfører," siger Britt Bager, der kan se frem til hårde arbejdsuger som skal tilbringes i både hovedstaden og på Djursland, hvor hun opstiller for første gang.
Klima og uddannelse
Vælgermødet i Rønde havde deltagelse af ni af de 13 partier, der forventes at være på stemmesedlen 5. juni.
Kristendemokraterne, Nye Borgerlige, Partiet Klaus Riskær Pedersen og Stram Kurs var ikke at finde i panelet, der bestod af Britt Bager (Venstre), Jens Meilvang (Liberal Alliance), Leif Lahn Jensen (Socialdemokratiet), Kathrine Robsøe (Radikale Venstre), Kim Christiansen (Dansk Folkeparti), Morten Siig Henriksen (SF), Torsten Gejl (Alternativet), Victoria Kilpatrick (Konservative) og Jesper Yde Knudsen (Enhedslisten).
Mødet kredsede især om temaer som uddannelse og klima, og det skortede ikke på villighed i panelet til at ville skabe den bedste af alle verdener.
Som debatten skred frem blev de ideologiske forskelle partierne imellem tydeligere - fra Jens Meilvangs version af liberalismen over Torsten Gejls og Alternativets talen om værdier og ikke ideologi til Jesper Yde Knudsens version af socialismen.
Unge, som Lokalavisen talte med bagefter, fremhævede netop det positive i, at de kunne sammenligne otte forskellige kandidater med hver sit udgangspunkt, som opklarende for, hvor krydset skal sættes 5. juni.