Fortsæt til indhold

Hørningskolen fyrer igen op under musikken

Til musikfestivalen 2. juni kommer også Kalle fra DR med Luftens Helte

Samfund
Arkiv

I år er det 14. gang, at Hørningskolen afholder børnemusikfestival for alle børn i Hørning.

Den løber af stablen fredag 2. juni kl. 12-16 på Højboskolens boldbaner med indgang fra Vester Alle.

Hørningskolen er en specialskole for børn med mentale handicap. Ideen til musikfestivalen udsprang af et ønske om, at skolen blev en del af det kommunale fællesskab.

I stedet for, at Hørningskolens elever altid skulle ud blandt kommunens øvrige borgere, ønskede man, at borgerne kommer på besøg.

Det har nu været en succes 13 gange med op mod 1.000 besøgende, og det er blevet en fast tradition for børn og forældre i Hørning.

Hørningskolens Børnemusikfestival 2017 byder som sædvanlig på musik og underholdning fra Hørningskolens elever og ansatte samt elever fra Bakkeskolens og Højboskolens SFOer.

Traditionen tro er der også sørget for forstærkning udefra i form af Kalle fra DRs Ramasjang og det 18-mand store orkester Luftens Helte, der spiller alle Disneyklassikerne.

Pølser, popcorn og is

Festivalpladsen vil være omkranset af boder, hvor Hørningskolens elever byder på spil og anden underholdning. Og boder med bl.a. pølser, popcorn, kage og is.jesl