"Politiet skal have flere ressourcer"
Den radikale leder er på todages visit i det udsatte boligområde i Aarhus
Mere politi på gaden og ikke flere rene tosprogede-institutioner.
De to ting har været de vigtigste lektioner for den radikale leder, Morten Østergaard, der siden i går eftermiddag har været på besøg i Gellerupparken.
LÆS OGSÅ: Morten Østergaard flytter ind i Gellerupparken
"Jeg hører, fra alle jeg har mødt herude, at politiet har gjort et godt stykke arbejde under den seneste bandekonflikt, og det skal vi bare have mere af. Politiet skal have flere ressourcer, og også gadeplans-arbejdet, der laver forebyggende og opsøgende arbejde skal styrkes," mener Morten Østergaard, der er født og opvokset i Vejlby i det nordlige Aarhus.
I nat overnattede han på vandrehjemmet Sleep In Gellerup og er af en lokal beboer, Chadi Ali Kayed, blevet vist rundt.
Blande børnene
Turen er blandt andet gået til Selam Privatskole, et iværksættermiljø og Rap Akademiet. Onsdag formiddag spillede han fodbold i Nordgårdshallen sammen med børnene fra en lokal daginstitution.
Den radikale politiker mener, at det er vigtigt, at indsatsen starter allerede i førskole-alderen.
"Vi skal have blandet børnene fra første færd. Og den diskussion kan jeg tage med ind på Christiansborg. Vi kan jo for eksempel gøre det til en forpligtelse for kommunerne, at de børn, der har brug for ekstra hjælp, ikke ender samme sted," siger Morten Østergaard.
VIDEO: Oplev det nye Gellerup - det er blevet mere trygt
Han forestiller sig, at man for eksempel kan fragte børnene i busser til en anden daginstitution.
"Jeg er ikke tilhænger af, at man kører skolebørn til en anden skole langt væk, men børn i vuggestuer og børnehaver bliver alligevel kørt til og fra. Så der kunne måske holde en bus og køre dem til en institution," siger Morten Østergaard og tilføjer:
"På sigt er håbet, at man med helhedsplanen og de store forandringer, der sker her nu, får flere etnisk danske forældre til at vælge institutionerne til."
Den radikale folketingspolitiker, der er født og opvokset i Aarhus, var for nylig også på todages besøg i Vollsmose.