Fortsæt til indhold

Alle gode gange tre: Stafet for Livet i Skanderborg

Stafet for Livet varmer op til den store kræft-event, der finder sted i Dyrehaven i wekenden 26. og 27. maj

Samfund
John Pedersen og Grethe Bo Madsen

I forbindelse med Aktiv Skanderborg 5. maj bliver der lejlighed til at stifte nærmere bekendtskab med den store event 'Stafet for Livcet', der finder sted i Dyrehaven i Skanderborg over 24 timer i weekenden 26. og 27. maj.

Det sker ved Matas på Adelgade 80, hvor arrangørerne fortæller om arrangementet, der efterhånden har vundet indpas rigtigt mange steder i landet som en årligt tilbagevendende begivenhed. PÅ Aktiv Skanderborg-dagen 5. maj kan du også tilmelde dig stafetten, og de første 10 hold, der melder sig til den dag får en fin gave.

Den fælles kamp

"Stafet for Livet" er et døgn, hvor der sættes fokus på kræftsagen, den fælles kamp og fejringen af livet. Alle kan lave deres eget hold - lige fra en familie, personalegruppe eller et foreningshold. En hold kaptajn opretter gruppen og modtager information om det praktiske. Typisk må et hold består af 10-15 personer så det er muligt at holde mindst en person fra holdet på banen i alle 24 timer. Det er også muligt at tilmelde sig enkeltvis på et "Åbent hold”

Stafet for Livet løber af stablen i Dyrehaven, og starten går kl. 12, når Smukfest-formand Poul Martin Bonde affyrer startpistolen til den indlende Fightertunde, hvor 'All Time Jazzband' fører, efterfulgt af nuværende eller tidligere kræftramte.

De næste 24 timer, mens deltagerne skiftes ude på ruten, bydes der på et væld af underholdende indslag med alt lige fra udstilling af Harley-motorcykler, lysceremoni med musik ved Skanderup Kirkes voksenkor til nattergaletur, morgenyoga og trylleshow.

Vil du vide mere om Stafet For Livet kan du besøge hjemmesiden stafetforlivet.dk/stafet/skanderborg eller kontakte formand for Stafet for livet, Heidi Torp, på telefon 2324 0989.