Fortsæt til indhold

“Vi føler os syltet”

Trods kritik fra bygherre bliver der knoklet, oplyser kommunen

Samfund
Camilla Olesen

“Endnu en gang føler vi, at vi bliver syltet af Aarhus Kommune, og vi mener, at sagen bliver forhalet.”
Sådan lyder det fra Henrik Olsen, der er bygherre og direktør hos Urbanus.
Han har gennem en årrække arbejdet hårdt for at få et rækkehus- og etageboligbyggeri i gang på det, der blandt Malling-borgerne bliver kaldt Wixor-grunden.
Spørger man Pia Vogelius, der er byplanlægger ved Aarhus Kommune, er Henrik Olsens påstand ikke korrekt.
“Jeg arbejder på den alt, hvad jeg overhovedet kan. Det er en lokalplan, hvor vi er blevet nødt til at undersøge mange ting for eksempel miljøforhold og nabointeresser. Vi vil gerne sikre muligheden for spændende arkitektur på stedet,” oplyser Pia Vogelius.
Hun er i gang med at lave et udkast til et lokalplansforslag, og når det er færdigt, så er der et møde med Trafik og Veje, Natur og Miljø samt bygherres konsulent, der er arkitektfirmaet Cebra i Aarhus.
“Når vi er færdige, sætter vi det hele sammen, så bliver lokalplansforslaget lavet, og derefter kommer den i høring. Vi forventer ikke, at den kommer i høring inden sommerferien,” forklarer Pia Vogelius.
Hun oplyser, at der på Wixor-grunden er en masse hensyn, der skal tages.
“Tagryggen stiger og falder, der er vejforhold, der skal tages hensyn til, og samtidig er der mange interessenter i området, der spiller ind,” siger Pia Vogelius.
Hun fortæller, at som et alternativ til, at tagryggene skal variere, så arbejder hun på, at lokalplanen giver mulighed for, at der i stedet kan bygges et mere traditionelt byggeri i to etager.

Mere dynamik i sagen

Henrik Olsen ønsker, at der snart kommer skred i sagen, og at processen i det hele taget bliver mere dynamisk.
“Alle detaljer skulle gerne være på plads nu, så nu ligger sagen hos Pia, og vi håber, at der snart sker noget,” siger Henrik Olsen.