Debat: Kom nu ned på jorden igen!
DF har fuld tillid til de lokale lærere, lyder svaret til Radikale
Hvor er det godt at de Radikale Venstres byrådsmedlemmer i Skanderborg Kommune har tillid til lærerne i Skanderborg kommune.
At Anne Heager og Tage Nielsen nu stiller spørgsmålet til Dansk Folkeparties medlemmer af Skanderborg kommune, undre os meget, for os bekendt har vi ikke på noget tidspunkt udtalt os negativt om lærerne i kommunen, ej heller ikke sagt at vi ikke har tillid til dem.
Skal vi stå til regnskab for hvad et af vore folketingsmedlemmer har sagt, så længe at vedkommende ikke har udtalt sig om Skanderborg kommune, NEJ det skal vi ikke.
Men han kan måske godt have ret i, at der i nogle skoledistrikter, rundt om i landet er problemer med sammensætningen af læregrupperne på skolerne, og Ja! der er da problemer med radikalisering på skoler i Danmark, men os bekendt ikke i Skanderborg.
Så kære Anne og Tage, kom nu ned på jorden igen, og gør, som vi Dansk Folkeparties byrådsgruppe, koncentrere jer om hvad vi sammen kan gøre for at få skabt en bedre kommune. Der er nok af opgaver at tage fat på, det vil klæ’ jer meget bedre, end at begynde at udstille os DF byrådsmedlemmer i Skanderborg kommune, som nogen der ikke har tillid til vore lære i kommunen. Vi har fuld tiltro til lærerne, som vi også har det til kommunens øvrige ansatte.