Fortsæt til indhold

Himmelbjergsejladsen er reddet: 300.000 kr. gør broen sommerklar

Samfund
Arkiv

Byrådet har sagt ja til at bevillige 300.000 kr. til reparation af anløbsbroen ved Hotel Juelsø, så turbådene fortsat kan fragte turister til Himmelbjerget.

Rent faktisk var reparationen allerede sat i gang via en såkaldt borgmesterbeslutning, men det havde byrødderne ingen problemer med.

I januar i år modtog Skanderborg Kommune en akut henvendelse fra Visit Skanderborg om, at anløbsbroen ved Hotel Julsø, hvor udflugtsbådene til Himmelbjerget lægger til, er alvorligt skadet, så en reparation er nødvendig.

Spunsvæggen, der bærer kajkanten, var bøjet ud - helt op til 35 cm, og da et skib som Hjejlen kræver en nogenlunde retlinet konstruktion for at kunne lægge til, var der risiko for, at tursejladsen til Himmelbjerget og Hotel Julsø måtte indstilles, hvis ikke skaderne blev udbedret.

Og da sejlsæsonen starter 10. maj, var det noget af en hastesag.

For et par uger siden nåede en ansøgning om penge til arbejdet frem til Skanderborg Kommunes Økonomiudvalg, som anbefaledebyrådet at bevilge de 300.000 kr., en reparation vil koste.

Da anløbsbroen blev bygget i 1985, blev udgifterne delt mellem Silkeborg og den daværende Ry Kommune - med cirka 80 procent til Silkeborg og 20 procent til Ry. Der blev ikke aftalt noget omkring vedligeholdelse broen, og måske er det derfor, problemet nu pludselig kommer som en hastesag.

På grund af broens forhistorie har Skanderborg Kommune kontaktet Silkeborg Kommune for at få Silkeborg til at bidrage til udgifterne. Men Silkeborg Kommune har svaret, at man ikke kan medvirke, da broen ligger i Skanderborg Kommune.

cns