Flest tomme lejeboliger i Region Midtjylland
Stigningen skyldes formentligt både et stigende regionalt udbud og en mere forsigtig efterspørgsel.
Region Midtjylland har landets højeste boligtomgang, der beskriver omfanget af ledige private boliglejemål. Tomgangen rammer nu 6,6 procent i regionen, viser en ny opgørelse fra brancheorganisationen EjendomDanmark, der beskriver situationen i en pressemeddelelse. Det landsdækkende gennemsnit målt over de seneste 22 år er på 3,3 procent.
Alene i det seneste kvartal er tomgangen i Region Midtjylland steget med 0,7 procentpoint for den private boligudlejning og i løbet af det seneste år med 2,4 procentpoint.
Ifølge Morten Marott Larsen, underdirektør i EjendomDanmark, skyldes den mærkbare regionale stigning blandt andet tiderne:
»Antallet af indbyggere er generelt stigende i Region Midtjylland, og derfor har man heldigvis fået bygget en masse boliger. Men lige nu er der bygget lidt foran efterspørgslen, hvilket betyder stigende tomgang. Så længe der med tiden er økonomisk og befolkningsmæssig vækst, så skal tomgangen nok falde igen. I Aarhus er tomgangen på knap seks procent, og det er stadig et stykke under niveauet for tre år siden, hvor tomgangen i Aalborg var oppe på omkring otte procent.«
For hele landet gør det sig gældende, at tomgangen er steget med 0,6 procentpoint for den private boligudlejning i forhold til sidste kvartal. Det vil sige, at den nu er på 3,8 procent.
Der er dog fortsat stor efterspørgsel på de mindste boliglejemål. Det vil sige boliglejemål, der arealmæssigt er mindre end 75 kvadratmeter. Tomgangsprocenten for disse boliger er den laveste med sine 3,1 procent, og generelt ses det, at boligtomgangen bliver højere, jo større arealet er. For de største boliglejemål, over 150 kvadratmeter, er niveauet på 5,7 procent.
»Det handler om, at der er blevet bygget for få mindre boliger, og at de mindste boliger er billigere, og derfor ikke lige så let påvirkelige, når økonomien er trængt. De bliver måske faktisk endnu mere eftertragtede,« siger Morten Marott Larsen.